anaconda 13.21.261 - en to ro translation catalogue (573 entries)

en: 
    
    Press 'OK' to choose a different partitioning option.
ro: 
    
    Apăsați·„OK”·pentru a alege o altă opțiune de partiționare.

en: 
    
    Press 'OK' to exit the installer.
ro: 
    
    Apăsați „OK” pentru a ieși din programul de instalare.

en: 
    
    The installer has detected %s MB of RAM.
ro: 
    
    Programul de instalare a detectat %s MO de RAM.

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects   |  <F12> next screen
ro:  <Tab>/<Alt-Tab> între elemente|<Space> selectare|<F12> ecranul următor

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
ro:  <Tab>/<Alt-Tab> mută | <Space> selectare | <F12> ecranul următor

en: %s Installer
ro: Instalatorul %s

en: %s KB
ro: %s KO

en: %s MB
ro: %s MO

en: %s directory:
ro: Directorul %s:

en: '%s' is an invalid IP address.
ro: „%s” nu este o adresă IP validă.

en: '%s' is not a valid IPv6 address.
ro: „%s” nu este o adresă validă IPv6.

en: (Max size is %s MB)
ro: (Mărimea max e %s MO)

en: <Enter> to exit
ro: «Enter» pentru ieșire

en: <Not Applicable>
ro: <Nu se aplică>

en: <Space>,<+>,<-> selection   |   <F2> Add drive   |   <F12> next screen
ro: <Space>,<+>,<-> selecție   |   <F2> Adaugă unitate   |   <F12> ecranul următor

en: <b>Device number:</b>
ro: <b>Număr dispozitiv:</b>

en: <b>Repository _name:</b>
ro: <b>_Nume depozit</b>

en: A minimum swap file size of %d MB is recommended.  Please enter a size for the swap file:
ro: Este recomandat ca fișierul dvs swap să fie de cel puțin %d MO.  Vă rugăm introduceți o mărime pentru fișierul swap:

en: A password will prevent unauthorized listeners connecting and monitoring your installation progress.  Please enter a password to be used for the installation
ro: O parolă va preveni utilizatorii neautorizați să se conecteze și să monitorizeze progresul instalării.  Vă rugăm introduceți o parolă care va fi folosită pentru instalare

en: A screenshot named '%s' has been saved.
ro: S-a salvat o captură a ecranului cu numele '%s'.

en: A swap file is strongly recommended. Failure to create one could cause the installer to abort abnormally.  Are you sure you wish to continue?
ro: Este foarte recomandat să creați un fișier swap.  Dacă nu creați unul, programul de instalare poate să se termine prematur.  Sunteți sigur că doriți să continuați?

en: Absolute Symlinks
ro: Legături simbolice absolute

en: Add Device
ro: Adaugă dispozitiv

en: Add FCP device
ro: Adaugă dispozitiv FCP

en: Add Partition
ro: Adaugă partiție

en: Add Repository
ro: Adaugă depozit

en: Add Swap
ro: Adaugă Swap

en: Add _ZFCP LUN
ro: Adaugă LUN _ZFCP

en: Add _iSCSI target
ro: Adaugă ț_intă iSCSI

en: Additional Size Options
ro: Alte opțiuni pentru mărime

en: Advanced Storage Options
ro: Opțiuni avansate pentru stocare

en: Afrikaans
ro: Africană

en: Allowable _Drives:
ro: Unități _disponibile:

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new file systems. Please check your hardware for the cause of this problem.
ro: A apărut o eroare - nu s-a găsit nici un dispozitiv valid pe care să fie create noi sisteme de fișiere. Vă rugăm verificați hardware-ul pentru a identifica cauza problemei.

en: An error occurred mounting the source device %s.  This may happen if your ISO images are located on an advanced storage device like LVM or RAID, or if there was a problem mounting a partition.  Click exit to abort the installation.
ro: A apărut o eroare la montarea dispozitivului sursă %s.  Aceasta se poate întâmpla dacă imaginile ISO se află pe un dispozitiv de stocare avansat cum ar fi LVM sau RAID, sau dacă a fost o problemă la montarea unei partiții. Apăsați Ieșire pentru a abandona instalarea.

en: An error occurred trying to mount some or all of your system. Some of it may be mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ro: A apărut o eroare la montarea unuia sau mai multor sisteme. de fișiere. S-ar putea ca unele să fie montate sub %s.
    
    Apăsați «Enter» pentru a primi o linie de comandă. Sistemul va reporni automat când ieșiți din aceasta.

en: An error occurred unmounting the disc.  Please make sure you're not accessing %s from the shell on tty2 and then click OK to retry.
ro: A apărut o eroare la demontarea discului.  Asigurați-vă că nu accesați %s din linia de comandă de pe tty2 și apăsați OK pentru a reîncerca.

en: An error occurred when attempting to load an installer interface component.
    
    className = %s
ro: A apărut o eroare la încărcarea unei componente a interfeței programului 
    de instalare.
    className = %s

en: An error occurred when trying to create %s.  Some element of this path is not a directory. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
ro: A apărut o eroare la crearea %s.  Un element al căii nu este un director. Aceasta este o eroare fatală și instalarea nu poate continua.
    
    Apăsați «Enter» pentru a ieși din programul de instalare.

en: An error occurred while saving the screenshot.  If this occurred during package installation, you may need to try several times for it to succeed.
ro: A apărut o eroare la salvarea capturii de ecran.  Dacă a apărut în timpul unei instalări de pachet, s-ar putea să fie nevoie de mai multe încercări pentru a reuși.

en: Apple Bootstrap
ro: Bootstrap Apple

en: Arabic
ro: Arabă

en: Are you sure you want to delete the logical volume "%s"?
ro: Sigur doriți să ștergeți volumul logic „%s”?

en: Are you sure you want to reset the partition table to its original state?
ro: Sigur doriți să readuceți tabela de partiții la starea ei inițială?

en: Assamese
ro: Asameză

en: At least one unused physical volume partition is needed to create an LVM Volume Group.
    
    Create a partition or RAID array of type "physical volume (LVM)" and then select the "LVM" option again.
ro: Este nevoie de cel puțin un volum fizic nefolosit pentru a crea un grup de volume LVM.
    
    Creați o partiție sau o matrice RAID de tipul „volum fizic (LVM)” și apoi selectați opțiunea „LVM” din nou.

en: At least two unused software RAID partitions are needed to create a RAID device.
    
    First create at least two partitions of type "software RAID", and then select the "RAID" option again.
ro: Cel puțin două partiții RAID software neutilizate sunt necesare pentru a crea un dispozitiv RAID.
    
    Creați întâi cel puțin două partiții de tipul „RAID software” și apoi selectați opțiunea „RAID” din nou.

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
ro: Se încearcă conexiunea la clientul vnc de pe gazda %s...

en: Automatic Partitioning Errors
ro: Erorile partiționării automate

en: Back
ro: Înapoi

en: Bad bootproto %s specified in network command
ro: bootproto %s invalid în comanda network

en: Boot Loader Configuration
ro: Configurare program de pornire

en: Boot label contains illegal characters
ro: Eticheta de pornire conține caractere invalide

en: Bootable partitions can only be on RAID1 devices.
ro: Partițiile de pornire pot sta doar pe dispozitive RAID1.

en: Bootable partitions cannot be on a logical volume.
ro: Partițiile de pornire nu pot sta pe un volum logic.

en: Bootloader
ro: Program de pornire

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: C_ontinue
ro: C_ontinuare

en: Cancel
ro: Anulare

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Cannot Delete
ro: Nu se poate șterge

en: Cannot find hard drive for BIOS disk %s
ro: Nu se găsește unitatea pentru discul BIOS %s

en: Cannot find kickstart file on CDROM.
ro: Nu se găsește fișierul kickstart pe CDROM.

en: Cannot find kickstart file on hard drive.
ro: Nu se găsește fișierul kickstart pe discul dur.

en: Catalan
ro: Catalană

en: Chandev Parameters
ro: Parametri pentru chandev

en: Chandev line
ro: Linie chandev

en: Change Disc
ro: Schimbă discul

en: Change _password
ro: Schimbă _parola

en: Checksum Test
ro: Test sumă de control

en: Chinese(Simplified)
ro: Chineză(Simplificat)

en: Chinese(Traditional)
ro: Chineză(Tradițională)

en: Choose "%s" to test the disc currently in the drive, or "%s" to eject the disc and insert another for testing.
ro: Alegeți „%s” pentru a testa discul aflat acum în unitate, sau „%s” pentru a-l scoate și a introduce altul pentru testare.

en: Choose a Language
ro: Alegeți o limbă

en: Complete
ro: Complet

en: Completed
ro: Terminat

en: Con_firm:
ro: Conf_irmare:

en: Configure TCP/IP
ro: Configurare TCP/IP

en: Confirm Delete
ro: Confirmare ștergere

en: Confirm Physical Extent Change
ro: Confirmați schimbarea extensiei fizice

en: Confirm Reset
ro: Confirmare resetare

en: Confirm:
ro: Confirmați:

en: Congratulations
ro: Felicitări

en: Connected!
ro: Conectat!

en: Continue
ro: Continuare

en: Copying live image to hard drive.
ro: Se transferă imaginea de instalare pe harddisk.

en: Could not allocate requested partitions: %s.
ro: Nu s-au putut aloca partițiile cerute: %s.

en: Couldn't Mount ISO Source
ro: Nu s-a putut monta sursa ISO

en: Croatian
ro: Croată

en: Customize _later
ro: Personalizează mai _târziu

en: Czech
ro: Cehă

en: Danish
ro: Daneză

en: Default
ro: Implicit

en: Default Boot _Target
ro: Porneș_te implicit

en: Dependency Check
ro: Verificare dependențe

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Dirty File Systems
ro: Sisteme de fișiere corupte

en: Disc Found
ro: S-a găsit un disc

en: Disc Not Found
ro: Nu s-a găsit un disc

en: Do _Not Format
ro: _Nu formata

en: Do you have a driver disk?
ro: Aveți un disc cu drivere?

en: Do you want to start the network interfaces on this system?
ro: Doriți să porniți interfețele cu rețeaua de pe acest sistem?

en: Do you wish to load any more driver disks?
ro: Mai aveți un disc cu drivere de încărcat?

en: Done
ro: Gata

en: Driver Disk Source
ro: Sursa discului cu drivere

en: Driver disk
ro: Disc cu drivere

en: Driver disk is invalid for this release of %s.
ro: Disc cu driver invalid pentru această ediție %s.

en: Due to system changes, your boot loader configuration can not be automatically updated.
ro: Datorită schimbărilor în sistem, configurația programului de pornire nu va fi automat actualizată.

en: Duplicate Device
ro: Dispozitiv duplicat

en: Duplicate Label
ro: Etichetă duplicat

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Edit
ro: Modificare

en: Edit LVM Volume Group
ro: Editare grup de volume LVM

en: Edit LVM Volume Group: %s
ro: Editare grup de volume: %s

en: Edit Logical Volume: %s
ro: Editare volum logic: %s

en: Edit RAID Device
ro: Editare dispozitiv RAID

en: Eject Disc
ro: Scoate discul

en: Enable IPv4 support
ro: Activează suportul IPv4

en: Enable IPv6 support
ro: Activează suportul IPv6

en: Enable network interface
ro: Activare interfață de rețea

en: English
ro: Engleză

en: Enter Boot Loader Password
ro: Introduceți parola pentru programul de pornire

en: Enter Module Parameters
ro: Introduceți parametrii modulului

en: Enter a boot loader password and then confirm it.  (Note that your BIOS keymap may be different than the actual keymap you are used to.)
ro: Introduceți o parolă pentru programul de pornire și apoi confirmați-o.  (Maparea tastaturii din BIOS ar putea diferi de cea pe care o folosiți.)

en: Enter a label for the boot loader menu to display. The device (or hard drive and partition number) is the device from which it boots.
ro: Introduceți o etichetă care să fie afișată în meniul programului de pornire. Dispozitivul (sau discul și numărul partiției) este cel de pe care se pornește.

en: Enter the IPv4 and/or the IPv6 address and prefix (address / prefix).  For IPv4, the dotted-quad netmask or the CIDR-style prefix are acceptable. The gateway and name server fields must be valid IPv4 or IPv6 addresses.
ro: Introduceți adresa IPv4 și/sau IPv6 și prefixul (adresă/prefix).  Pentru IPv4 se acceptă masca în format de patru grupe de numere cu puncte între ele sau prefixul în stil CIDR. Gateway-ul și numele serverului trebuie să fie adrese valide IPv4 sau IPv6.

en: Erase ALL disks, and perform a fresh install
ro: Ștergeți TOATE discurile și instalați din nou

en: Error
ro: Eroare

en: Error - the logical volume name %s is not valid.
ro: Eroare - numele volumului logic %s nu este valid.

en: Error - the logical volume name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
ro: Eroare - numele volumului logic conține caractere invalide sau spații.  Caracterele acceptate sunt litere, cifre, „.” sau „_”.

en: Error - the volume group name %s is not valid.
ro: Eroare - numele grupului de volume %s nu este valid.

en: Error - the volume group name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
ro: Eroare - numele grupului de volume conține caractere invalide sau spații.  Caractere acceptabile sunt litere, digiți, „.” sau „_”.

en: Error Parsing Kickstart Config
ro: Eroare de sintaxă în configurația kickstart

en: Error Partitioning
ro: Eroare la partiționare

en: Error Saving Screenshot
ro: Eroare la salvarea capturii de ecran

en: Error With Data
ro: Eroare cu datele

en: Error downloading kickstart file
ro: Eroare la descărcarea fișierului kickstart

en: Error in %s on line %d of kickstart file %s.
ro: Eroare în %s la linia %d a fișierului kickstart %s.

en: Error with Partitioning
ro: Eroare cu partiționarea

en: Error with Password
ro: Eroare la confirmarea parolei

en: Error!
ro: Eroare!

en: Estonian
ro: Estoniană

en: Exit
ro: Ieșire

en: Exit installer
ro: Ieșire instalare

en: Exiting
ro: Ieșire

en: Extended
ro: Extins

en: Failed to load driver disk from file.
ro: Eșuare la încărcarea discului cu drivere din fișier.

en: Failed to mount driver disk.
ro: Nu s-a putut monta discul cu drivere.

en: Failed to mount partition.
ro: Eșuare la montarea partiției.

en: Failed to mount updates disk
ro: Nu s-a putut monta discul cu actualizări

en: File System _Type:
ro: Sis_temului de fișiere:

en: Fill all space _up to (MB):
ro: _Umple spațiul până la (MO):

en: Fill to maximum _allowable size
ro: Umple până l_a mărimea maxim admisă

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: First sector of boot partition
ro: primul sector al partiției de pornire

en: Following warnings occurred during automatic partitioning:
    
    %s
ro: Au apărut aceste avertismente în timpul partiționării automate:
    
    %s

en: Force to be a _primary partition
ro: Forțează să fie o _partiție primară

en: Format
ro: Formatare

en: Format Warning
ro: Avertisment formatare

en: Format Warnings
ro: Avertismente formatare

en: Format as Swap?
ro: Formatez ca swap?

en: Format?
ro: Formatare?

en: Formatting
ro: Se formatează

en: Free
ro: Liber

en: Free Space
ro: Spațiu liber

en: Free Space (MB)
ro: Spațiu liber (MO)

en: Free Space:
ro: Spațiu liber:

en: French
ro: Franceză

en: German
ro: Germană

en: Greek
ro: Greacă

en: Hard Drives
ro: Unități de disc

en: Hard drive
ro: Unitate de disc

en: Hindi
ro: Hindusă

en: How would you like to modify your drive configuration?
ro: Cum doriți să modificați configurația unității de disc?

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: I _don't want to create a swap file
ro: Nu _doresc să creez un fișier swap

en: I _want to create a swap file
ro: Vreau să creez un fișier s_wap

en: I can't go to the previous step from here. You will have to try again.
ro: Nu se poate sări la un pas anterior de aici. Trebuie să încercați din nou.

en: IP address is missing.
ro: Adresa IP lipsește.

en: IPv4 CIDR prefix must be between 0 and 32.
ro: Prefixul CIDR IPv4 trebuie să fie între 0 și 32.

en: IPv4 Needed for NFS
ro: IPv4 este necesar pentru NFS

en: IPv4 address:
ro: Adresă IPv4:

en: IPv4 addresses must contain four numbers between 0 and 255, separated by periods.
ro: Adresele IPv4 trebuie să conțină patru numere între 0 și 255, separate de puncte.

en: IPv6 address:
ro: Adresă IPv6:

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: If you would like to test additional media, insert the next disc and press "%s". Testing each disc is not strictly required, however it is highly recommended.  Minimally, the discs should be tested prior to using them for the first time. After they have been successfully tested, it is not required to retest each disc prior to using it again.
ro: Dacă doriți să testați și alte medii, introduceți următorul disc și apăsați „%s”. Deși nu este necesară testarea fiecărui disc, vă recomandăm să o faceți. Minimal, discurile ar trebui testate înainte de prima lor folosire. După ce au fost testate cu succes, nu mai este necesar să testați din nou fiecare disc.

en: Illegal Logical Volume Name
ro: Nume de volum logic ilegal

en: Illegal logical volume name
ro: Nume de volum logic ilegal

en: Illegal size
ro: Mărime invalidă

en: In which time zone are you located?
ro: Cărui fus orar aparține zona în care sunteți?

en: Indonesian
ro: Indoneză

en: Initializing iSCSI initiator
ro: Se inițializează inițiatorul iSCSI

en: Insert Driver Disk
ro: Introduceți discul cu drivere

en: Insert your driver disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
ro: Introduceți discul cu drivere în /dev/%s și apăsați „OK” pentru a continua.

en: Install
ro: Instalează

en: Install Window
ro: Fereastră de instalare

en: Install class forcing text mode installation
ro: Tipul instalării impune o instalare în mod text

en: Install on System
ro: Instalează pe sistem

en: Install the live CD to your hard disk
ro: Instalează CD-ul live pe disc

en: Install to Hard Drive
ro: Instalează pe discul dur

en: Installation Key
ro: Cheie instalare

en: Installation Method
ro: Metodă de instalare

en: Installation Progress
ro: Progresul instalării

en: Installation cannot continue.
ro: Instalarea nu poate continua.

en: Installing %s
ro: Se instalează %s

en: Installing on a FireWire device.  This may or may not produce a working system.
ro: Instalare pe un dispozitiv FireWire.  Aceasta ar putea produce sau nu un sistem funcțional.

en: Installing on a USB device.  This may or may not produce a working system.
ro: Instalare pe un dispozitiv USB.  Aceasta ar putea produce sau nu un sistem funcțional.

en: Invalid Directories
ro: Directoare invalide

en: Invalid Prefix
ro: Prefix invalid

en: Invalid Repository Name
ro: Nume de depozit invalid

en: Invalid Repository URL
ro: URL de depozit invalid

en: Invalid Volume Group Name
ro: Nume de grup de volume invalid

en: Invalid mount point
ro: Punct de montare incorect

en: Italian
ro: Italiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Kernel Parameters
ro: Parametri pentru Kernel

en: Keyboard Selection
ro: Selecție tastatură

en: Keyboard Type
ro: Tipul tastaturii

en: Kickstart Error
ro: Eroare Kickstart

en: Korean
ro: Coreeană

en: LVM Volume Groups
ro: Grupuri de volume LVM

en: Label
ro: Etichetă

en: Language Selection
ro: Alegerea limbii de instalare

en: Load another disk
ro: Încarcă alt disc

en: Load driver disk
ro: Încarcă disc cu drivere

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Loading SCSI driver
ro: Se încarcă driverul SCSI

en: Local CD/DVD
ro: CD/DVD local

en: Logical Volume Name
ro: Numele volumului logic

en: Logical Volume Name:
ro: Numele volumului logic:

en: Macedonian
ro: Macedoniană

en: Make LVM Volume Group
ro: Creează un grup de volume LVM

en: Make Logical Volume
ro: Creează volum logic

en: Make RAID Device
ro: Creează un dispozitiv RAID

en: Malay
ro: Malaeziană

en: Malayalam
ro: Malaeziană

en: Manual TCP/IP Configuration
ro: Configurare manuală TCP/IP

en: Manually choose
ro: Alegere manuală

en: Master Boot Record (MBR)
ro: începutul discului (MBR)

en: Media Check
ro: Testare mediu

en: Media Detected
ro: S-a detectat un mediu

en: Migrate File Systems
ro: Migrează sistemele de fișiere

en: Missing Group
ro: Grup lipsă

en: Missing ISO 9660 Image
ro: Lipsește imaginea ISO 9660

en: Missing Information
ro: Informație lipsă

en: Missing Package
ro: Pachet lipsă

en: Missing Protocol
ro: Protocol lipsă

en: More Driver Disks?
ro: Mai multe discuri cu drivere?

en: Mount Point
ro: Punct de montare

en: Mount Point/
    RAID/Volume
ro: Punct de montare/
    Volum RAID

en: Mount failed
ro: Montarea a eșuat

en: Mount point in use
ro: Punct de montare în uz

en: Must supply a --url argument to Url kickstart method.
ro: Metoda kickstart Url trebuie să primească un argument --url.

en: NFS Setup
ro: Configurare NFS

en: NFS directory
ro: Directorul NFS

en: NFS installation method requires IPv4 support.
ro: Metoda de instalare NFS necesită suport IPv4.

en: NFS server name:
ro: Numele serverului NFS:

en: Name Server:
ro: Server de nume:

en: Name in use
ro: Nume în uz

en: Network Error
ro: Eroare de rețea

en: Networking Device
ro: Dispozitiv de rețea

en: No
ro: Nu

en: No Drives Found
ro: Nicio unitate găsită

en: No device drivers have been loaded for your system.  Would you like to load any now?
ro: Nu s-a încărcat nici un driver specific pentru acest sistem.  Doriți să încărcați unul acum?

en: No driver found
ro: Nu s-a găsit nici un driver

en: No drivers found
ro: Nu s-a găsit niciun driver

en: No drivers were found to manually insert.  Would you like to use a driver disk?
ro: Nu s-a găsit nici un driver de inserat manual.  Doriți să folosiți un disc cu drivere?

en: No free slots
ro: Fără sloturi libere

en: No free space
ro: Fără spațiu liber

en: No password
ro: Fără parolă

en: Northern Sotho
ro: Nordul Sotho

en: Not enough physical volumes
ro: Insuficiente volume fizice

en: Not enough space
ro: Spațiu insuficient

en: Notice
ro: Notificare

en: Number of _spares:
ro: Numă_r de rezerve:

en: Original File System Label:
ro: Eticheta originală a sistemului de fișiere:

en: Original File System Type:
ro: Tipul original al sistemului de fișiere:

en: Package Installation
ro: Instalare Pachete

en: Partition
ro: Partiție

en: Partitioning
ro: Partiționare

en: Partitioning Errors
ro: Erori partiționare

en: Partitioning Type
ro: Tipul partiționării

en: Partitioning Warning
ro: Avertisment partiționare

en: Partitioning Warnings
ro: Avertismente partiționare

en: Partitions of type '%s' must be constrained to a single drive.  To do this, select the drive in the 'Allowable Drives' checklist.
ro: Partițiile de tipul „%s” trebuie să fie restricționate la o singură unitate.  Aceasta se face selectând unitatea în lista de „Unități disponibile”.

en: Password
ro: Parola

en: Password (confirm):
ro: Parola (confirmare):

en: Password Length
ro: Lungimea Parolei

en: Password Mismatch
ro: Parolele diferă

en: Password:
ro: Parola:

en: Passwords do not match
ro: Parolele diferă

en: Passwords don't match
ro: Parolele diferă

en: Persian
ro: Persiană

en: Physical Volumes to _Use:
ro: Vol_ume fizice de utilizat:

en: Please enter a logical volume name.
ro: Vă rugăm introduceți un nume de volum logic.

en: Please enter a volume group name.
ro: Vă rugăm introduceți un nume de grup de volume.

en: Please enter any parameters which you wish to pass to the %s module separated by spaces.  If you don't know what parameters to supply, skip this screen by pressing the "OK" button.
ro: Vă rugăm introduceți orice parametri doriți să pasați modulului %s separați de spații.  Dacă nu știți ce parametri să pasați, săriți peste acest pas apăsând butonul „OK”.

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
ro: Vă rugăm să vă conectați cu clientul dumneavoastră vnc la %s pentru a începe instalarea.

en: Please manually connect your vnc client to begin the install.
ro: Vă rugăm să vă conectați cu clientul dumneavoastră vnc pentru a începe instalarea.

en: Please select any additional repositories that you want to use for software installation.
ro: Vă rugăm selectați orice depozite adiționale pe care doriți să le folosiți pentru această instalare.

en: Please select the driver below which you wish to load.  If it does not appear and you have a driver disk, press F2.
ro: Vă rugăm alegeți de mai jos driverul pe care doriți să-l încărcați.  Dacă acesta nu apare și aveți o un disc cu drivere, apăsați F2.

en: Polish
ro: Poloneză

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Portuguese(Brazilian)
ro: Portugheză(Braziliană)

en: Post Upgrade
ro: Postactualizare

en: Prefix must be between 1 and 32 for IPv4 networks or between 1 and 128 for IPv6 networks
ro: Prefixul trebuie să fie între 1 și 32 pentru rețele IPv4 și între 1 și 128 pentru rețele IPv6

en: Press <enter> for a shell
ro: Apăsați «Enter» pentru o linie de comandă

en: Proceed with upgrade?
ro: Continuați cu actualizarea?

en: RAID Device
ro: Dispozitiv RAID

en: RAID Devices
ro: Dispozitive RAID

en: RAID _Device:
ro: _Dispozitiv RAID:

en: RAID _Level:
ro: Nive_l RAID:

en: RAM detected (MB):
ro: RAM detectat (MO):

en: Re_boot
ro: Re_pornire

en: Re_set
ro: Re_setează

en: Re_view and modify partitioning layout
ro: Re_vizuiți și modificați structura de partiții

en: Read-Only
ro: Numai citire

en: Reboo_t
ro: Re_pornire

en: Reboot
ro: Repornire

en: Reboot system
ro: Repornire server

en: Reboot?
ro: Repornesc?

en: Recent kernels (2.4 or newer) need significantly more swap than older kernels, up to twice the amount of RAM on the system.  You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
ro: Kernelurile recente (2.4 sau mai noi) au o nevoie mai semnificativă de spațiu swap decât kernelurile mai vechi, până la de două ori mai mult decât RAM-ul sistemului.  Actualmente aveți %dMO de swap configurat, dar puteți crea acum spațiu swap adițional pe unul dintre sistemele dumneavoastră de fișiere.

en: Reinstall System
ro: Reinstalare sistem

en: Requested password contains non-ASCII characters, which are not allowed.
ro: Parola cerută conține caractere non-ASCII ce nu sunt permise.

en: Required Install Media
ro: Medii necesare pentru instalare

en: Rescue
ro: Recuperare

en: Rescue Method
ro: Metodă de recuperare

en: Rescue Mode
ro: Mod recuperare

en: Retrieving
ro: Se aduce

en: Retry
ro: Reîncercare

en: Romanian
ro: Română

en: Root Password
ro: Parola de root:

en: Running...
ro: Rulare...

en: Russian
ro: Rusă

en: Saving Screenshot
ro: Se salvează captura de ecran

en: Screenshots Copied
ro: Capturi de ecran copiate

en: Scriptlet Failure
ro: Scriptulețul a eșuat

en: Select 'Yes' to continue and format these partitions, or 'No' to go back and change these settings.
ro: Alegeți „Da” pentru a continua cu formatarea acestor partiții, sau „Nu” pentru a vă întoarce să schimbați setările.

en: Select Device Driver to Load
ro: Alegeți un driver de dispozitiv pentru a fi încărcat

en: Select Partition
ro: Selectați o partiție

en: Select driver
ro: Selectați driver

en: Select driver disk image
ro: Selectați imaginea discului cu drivere

en: Select the _partition to put the swap file on:
ro: Selectați _partiția pe care să fie pus fișierul swap:

en: Select the file which is your driver disk image.
ro: Selectați fișierul care este imaginea discului cu drivere.

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Serbian(Latin)
ro: Sârbă(Latină)

en: Setup Networking
ro: Setare rețea

en: Size
    (MB)
ro: Mărime
    (MO):

en: Size (MB)
ro: Mărime (MO)

en: Size (MB):
ro: Mărime (MO):

en: Skip
ro: Sari

en: Skip boot loader updating
ro: Sari peste actualizarea programului de pornire

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Software Development
ro: Dezvoltare de programe

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Specify optional module arguments
ro: Specificați argumente opționale pentru modul

en: Start VNC
ro: Pornire VNC

en: Starting VNC...
ro: Se pornește VNC...

en: Suggested size (MB):
ro: Mărime sugerată (MO):

en: Swap file _size (MB):
ro: Mărimea fișierului _swap (MO):

en: Swap file size (MB):
ro: Mărimea fișierului swap (MO):

en: Swedish
ro: Suedeză

en: System clock uses UTC
ro: Ceasul sistemului folosește UTC

en: System has problem
ro: Nume sistem

en: System to Rescue
ro: Sistem de recuperat

en: System to Upgrade
ro: Sistem de actualizat

en: That directory could not be mounted from the server.
ro: Acel director nu a putut fi montat de pe server.

en: That's not the correct %s disc.
ro: Acesta nu este discul %s corect.

en: The %s disc was not found in any of your CDROM drives. Please insert the %s disc and press %s to retry.
ro: Discul %s nu a fost găsit în niciuna dintre unitățile dumneavoastră de citit discuri. Vă rugăm să introduceți discul %s și să apăsați %s pentru a reîncerca.

en: The %s disc was not found in any of your drives. Please insert the %s disc and press %s to retry.
ro: Discul %s nu a fost găsit în niciuna dintre unitățile dumneavoastră de citit discuri. Vă rugăm introduceți discul %s și apăsați %s pentru a reîncerca.

en: The ISO image %s has a size which is not a multiple of 2048 bytes.  This may mean it was corrupted on transfer to this computer.
    
    It is recommended that you exit and abort your installation, but you can choose to continue if you think this is in error.
ro: Imaginea ISO %s are o dimensiune ce nu este un multiplu de 2048 bytes. Aceasta poate să însemne că a fost coruptă la transferul pe acest calculator.
    
    Este recomandat ca să ieșiți și să abandonați instalarea, dar puteți să continuați dacă credeți că aceasta este o eroare.

en: The VNC server is now running.
ro: Acum serverul VNC rulează.

en: The default installation of %s includes a set of software applicable for general internet usage.  What additional tasks would you like your system to support?
ro: Instalarea implicită %s include un set de programe aplicabile pentru uz general de internet.  Pentru ce sarcini adiționale ați dori să se includă suport?

en: The file systems of the Linux installation you have chosen to upgrade have already been mounted. You cannot go back past this point.
ro: Sistemele de fișiere ale instalării Linux pe care ați ales-o pentru actualizare au fost deja montate. Nu vă puteți întoarce înapoi.

en: The following are directories which should instead be symbolic links, which will cause problems with the upgrade.  Please return them to their original state as symbolic links and restart the upgrade.
ro: Directoarele următoare ar trebui să fie legături simbolice, lucru care va cauza probleme la actualizare. Vă rugăm întoarceți-le la starea lor originala de legături simbolice si reporniți actualizarea.

en: The following devices have been found on your system.
ro: S-au găsit următoarele dispozitive în sistemul dumneavoastră.

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Please boot your Linux installation, let the file systems be checked and shut down cleanly to upgrade.
    %s
ro: Următoarele sisteme de fișiere de pe sistemul dumneavoastră Linux nu au fost demontate normal.  Vă rugăm porniți instalarea dumneavoastră Linux, lăsați sistemele de fișiere să fie verificate și opriți calculatorul normal pentru a actualiza.
    %s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Would you like to mount them anyway?
    %s
ro: Următoarele sisteme de fișiere de pe sistemul dumneavoastră Linux nu au fost demontate normal.  Doriți să le montați totuși?
    %s

en: The following files are absolute symbolic links, which we do not support during an upgrade. Please change them to relative symbolic links and restart the upgrade.
ro: Următoarele fișiere sunt legături simbolice absolute pe care nu le suportăm în timpul unei actualizări. Vă rugăm schimbați-le în legături simbolice relative și reporniți actualizarea.

en: The following partitions were not deleted because they are in use:
    
    %s
ro: Următoarele partiții nu au fost șterse deoarece sunt în uz:
    
    %s

en: The following pre-existing partitions have been selected to be formatted, destroying all data.
ro: Următoarele partiții existente au fost selectate pentru a fi formatate, distrugându-se astfel toate datele.

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
    
    %s
    
    Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
ro: Există următoarele avertismente legate de schema dumneavoastră de partiționare.
    
    %s
    
    Doriți să continuați cu această schemă de partiționare?

en: The given location isn't a valid %s live CD to use as an installation source.
ro: Calea introdusă nu este o sursă validă %s live CD pentru a fi folosită ca sursă de instalare.

en: The image which was just tested has errors. This could be due to a corrupt download or a bad disc.  If applicable, please clean the disc and try again.  If this test continues to fail you should not continue the install.
ro: Imaginea care tocmai a fost testată are erori. Acest lucru se datorează fie unei descărcări corupte fie unui disc defect.  Dacă e posibil, vă rugăm curățați discul și încercați din nou.  Dacă acest test continuă să eșueze nu ar trebui să continuați cu instalarea.

en: The installer is unable to detect the boot loader currently in use on your system.
ro: Instalatorul nu a putut să detecteze ce program de pornire folosiți pe sistemul dumneavoastră.

en: The logical volume name "%s" is already in use. Please pick another.
ro: Numele volumului logic „%s” este în uz. Vă rugăm alegeți altul.

en: The mount point "%s" is in use. Please pick another.
ro: Punctul de montare „%s” este în uz, vă rugăm alegeți altul.

en: The mount point %s is invalid.  Mount points must start with '/' and cannot end with '/', and must contain printable characters and no spaces.
ro: Punctul de montare %s este invalid.  Punctele de montare trebuie să înceapă cu „/”, nu se pot termina cu „/” și trebuie să conțină caractere imprimabile, fără spații.

en: The partitioning scheme you requested caused the following critical errors.
ro: Schema de partiționare dorită a cauzat următoarele erori critice:

en: The partitioning scheme you requested generated the following warnings.
ro: Schema de partiționare dorită a generat următoarele avertismente:

en: The password must be at least six characters long.
ro: Parola trebuie să aibă cel puțin 6 caractere.

en: The passwords you entered were different.  Please try again.
ro: Parolele introduse sunt diferite.  Vă rugăm încercați din nou.

en: The passwords you entered were different. Please try again.
ro: Parolele introduse sunt diferite. Vă rugăm încercați din nou.

en: The physical extent size cannot be changed because otherwise the space required by the currently defined logical volumes will be increased to more than the available space.
ro: Mărimea extensiei fizică nu poate fi schimbată deoarece mărimea spațiul cerut de volumele logice deja definite ar fi mai mare decât spațiul disponibil.

en: The physical extent size cannot be changed because the resulting maximum logical volume size (%10.2f MB) is smaller than one or more of the currently defined logical volumes.
ro: Mărimea extensiei fizice nu poate fi schimbată deoarece mărimea rezultantă a volumului logic (%10.2f MO) ar fi mai mică decât unul sau mai multe din volumele logice deja definite.

en: The repository %s has already been added.  Please choose a different repository name and URL.
ro: Depozitul %s a fost deja adăugat.  Vă rugăm alegeți alt nume de depozit și URL.

en: The requested size as entered is not a valid number greater than 0.
ro: Mărimea introdusă nu este un număr valid mai mare ca 0.

en: The root account is used for administering the system.  Enter a password for the root user.
ro: Contul root este utilizat pentru administrarea sistemului.  Introduceți o parolă pentru utilizatorul root.

en: The root password must be at least 6 characters long.
ro: Parola de root trebuie să aibă cel puțin 6 caractere.

en: The root password must be at least six characters long.
ro: Parola de root trebuie să aibă cel puțin șase caractere.

en: The swap file must be between 1 and 2000 MB in size.
ro: Fișierul swap trebuie să aibă mărimea între 1 și 2000 MO.

en: The system will be rebooted now.
ro: Sistemul va fi repornit acum.

en: The value you entered is not a valid number.
ro: Mărimea introdusă nu este un număr valid.

en: The volume group name "%s" is already in use. Please pick another.
ro: Numele grupului de volume „%s” este în uz. Vă rugăm alegeți altul.

en: The z/IPL Boot Loader will be installed on your system after installation is complete. You can now enter any additional kernel and chandev parameters which your machine or your setup require.
ro: Programul de pornire z/IPL va fi instalat pe sistemul dumneavoastră după ce instalarea este completă. Puteți introduce acum parametri adiționali pentru kernel și parametri chandev care ar putea fi necesari pentru sistemul sau configurarea dumneavoastră.

en: The z/IPL Boot Loader will now be installed on your system.
    
    The root partition will be the one you selected previously in the partition setup.
    
    The kernel used to start the machine will be the one to be installed by default.
    
    If you wish to make changes later after the installation feel free to change the /etc/zipl.conf configuration file.
    
    You can now enter any additional kernel parameters which your machine or your setup may require.
ro: Programul de pornire z/IPL va fi instalat acum pe sistemul dumneavoastră.
    
    Partiția rădăcină va fi cea selectată în pasul precedent la setarea partiților.
    
    Kernelul folosit pentru a porni mașina va fi cel instalat implicit.
    
    Dacă doriți să faceți schimbări după sfârșitul instalării puteți să modificați fișierul de configurare /etc/zipl.conf.
    
    Puteți introduce acum parametri adiționali pe care sistemul sau configurarea dumneavoastră ar putea să le necesite.

en: The z/IPL boot loader will be installed on your system.
ro: Programul de pornire z/IPL va fi acum instalat pe sistemul dumneavoastră.

en: There are multiple partitions on this device which could contain the driver disk image.  Which would you like to use?
ro: Pe acest dispozitiv sunt mai multe partiții care ar putea conține o imagine de disc cu drivere.  Pe care doriți să o folosiți?

en: There is no room left in the volume group to create new logical volumes. To add a logical volume you must reduce the size of one or more of the currently existing logical volumes
ro: Nu mai este spațiu liber în grupul de volume pentru a crea noi volume logice. Pentru a adăuga un volum logic va trebui să reduceți mărimea unuia sau mai multor volume logice existente.

en: There is not enough space on the device you selected for the swap partition.
ro: Nu este suficient spațiu pe dispozitivul selectat pentru partiția swap.

en: There seem to be one or more existing Linux installations on your system.
    
    Please choose one to upgrade, or select 'Reinstall System' to freshly install your system.
ro: Au fost găsite una sau mai multe instalări Linux pe sistemul dumneavoastră
    
    Vă rugăm alegeți una pentru actualizare sau selectați „Reinstalare sistem” pentru o instalare proaspătă pe sistemul dumneavoastră.

en: There was an error configuring your network interface.
ro: A apărut e eroarea la configurarea interfeței cu rețeaua.

en: This boot target cannot be deleted because it is for the %s system you are about to install.
ro: Această opțiune de pornire nu poate fi ștearsă deoarece este pentru sistemul %s pe care sunteți pe cale de a-l instala.

en: This change in the value of the physical extent will require the sizes of the current logical volume requests to be rounded up in size to an integer multiple of the physical extent.
    
    This change will take effect immediately.
ro: Această schimbare în valoarea extensiei fizice va necesita rotunjirea în sus a mărimilor volumelor logice curente la un multiplu întreg de extensii fizice.
    
    Această schimbare va avea efect imediat.

en: This change in the value of the physical extent will waste substantial space on one or more of the physical volumes in the volume group.
ro: Această schimbare în valoarea extensiei fizice va irosi spațiu substanțial pe unul sau mai multe dintre volumele fizice din acest grup de volume.

en: This device is already being used for another boot entry.
ro: Acest dispozitiv este deja în uz pentru o altă posibilitate de pornire.

en: This is the recommended option.
ro: Aceasta este opțiunea recomandată.

en: This label is already in use for another boot entry.
ro: Eticheta este deja în uz pentru o altă posibilitate de pornire.

en: This option creates a new boot loader configuration.  If you wish to switch boot loaders, you should choose this.
ro: Această opțiune permite crearea unei noi configurații a programului de pornire.  Dacă doriți să schimbați programul de pornire, ar trebui să alegeți această opțiune.

en: This option makes no changes to boot loader configuration.  If you are using a third party boot loader, you should choose this.
ro: Această opțiune nu va modifica configurația programul dumneavoastră de pornire.  Dacă folosiți un program de pornire extern, atunci ar trebui să alegeți această opțiune.

en: This partition is holding the data for the hard drive install.
ro: Această partiție conține datele pentru instalarea de pe disc.

en: This requires that you have an active network connection during the installation process.  Please configure a network interface.
ro: Pentru aceasta este necesar să aveți o conexiune activă la rețea în timpul procesului de instalare.  Vă rugăm să configurați o interfață de rețea.

en: This will update your current boot loader.
ro: Aceasta vă va actualiza actualul program de pornire.

en: Time Zone Selection
ro: Selecție fus orar

en: To begin testing the media before installation press %s.
    
    Choose %s to skip the media test and start the installation.
ro: Pentru a începe testarea discurilor înainte de instalare apăsați %s.
    
    Apăsați %s pentru a sări peste acest pas și pentru a începe instalarea.

en: To use RAID you must first create at least two partitions of type 'software RAID'.  Then you can create a RAID device that can be formatted and mounted.
ro: Pentru a folosi RAID trebuie să creați întâi cel puțin două partiții de tip „RAID software”.  Apoi puteți crea un dispozitiv RAID care poate fi formatat și montat.

en: To use iSCSI disks, you must provide the address of your iSCSI target and the iSCSI initiator name you've configured for your host.
ro: Pentru a folosi discuri iSCSI, trebuie să furnizați adresa țintei dumneavoastră iSCSI și numele inițiatorului iSCSI pe care le-ați configurat pentru gazda dumneavoastră

en: Too small
ro: Prea mic

en: Total Space:
ro: Spațiu total:

en: Turkish
ro: Turcă

en: Type
ro: Tip

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Unable To Delete
ro: Nu pot șterge

en: Unable To Edit
ro: Nu pot edita

en: Unable to Start X
ro: Nu se poate porni X

en: Unable to access the disc.
ro: Nu se poate accesa discul.

en: Unable to download the kickstart file.  Please modify the kickstart parameter below or press Cancel to proceed as an interactive installation.
ro: Nu se poate descărca fișierul kickstart.  Vă rugăm modificați parametrul kickstart mai jos sau apăsați renunță pentru a continua cu o instalare interactivă.

en: Unable to find any devices of the type needed for this installation type.  Would you like to manually select your driver or use a driver disk?
ro: Nu s-a găsit nici un dispozitiv de tipul necesar pentru aceast tip de instalare.  Doriți să alegeți driverul sau să folosiți un disc cu dirvere?

en: Unable to find image
ro: Nu pot găsi imaginea de instalare

en: Unable to find install image %s
ro: Nu se găsește imaginea de instalare %s

en: Unable to load title bar
ro: Nu pot încărca bara de titlu

en: Unable to mount filesystem
ro: Nu se poate monta sistemul de fișiere

en: Unable to read group information from repositories.  This is a problem with the generation of your install tree.
ro: Nu se pot citi informații despre grupurile din depozite.  Problema aceasta e legată de generarea arborelui dumneavoastră de instalare.

en: Unable to read package metadata from repository.  This may be due to a missing repodata directory.  Please ensure that your repository has been correctly generated.
    
    %s
ro: Nu se pot citi date despre pachetele din depozit.  Acest lucru poate fi din cauza unui director repodata lipsă.  Vă rugăm asigurați-vă că depozitul dumneavoastră a fost generat corect.
    
    %s

en: Unable to retrieve the install image.
ro: Nu se poate obține imaginea de instalare.

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Unknown Linux system
ro: Sistem Linux necunoscut

en: Unknown Url method %s
ro: Metodă Url necunoscută %s

en: Unknown driver disk kickstart source: %s
ro: Sursă kickstart necunoscută pentru discul de drivere: %s

en: Unrecoverable Error
ro: Eroare fatală

en: Update Disk Source
ro: Sursa discului cu actualizări

en: Update boot loader configuration
ro: Actualizează configurația programului de pornire

en: Updates
ro: Actualizări

en: Updates Disk
ro: Disc cu actualizări

en: Upgrade Boot Loader Configuration
ro: Actualizează configurația programului de pornire

en: Upgrade Examine
ro: Examinare actualizare

en: Upgrade Swap Partition
ro: Actualizează partiția swap

en: Upgrade existing "%s" system
ro: Actualizați sistemul "%s" existent

en: Upgrading %s
ro: Se actualizează %s

en: Use a driver disk
ro: Folosește o dischetă cu drivere

en: Use text mode
ro: Folosește modul text

en: Used Space:
ro: Spațiu folosit:

en: VNC Configuration
ro: Configurare VNC

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Volume Group Name:
ro: Nume grup de volume:

en: Warning
ro: Avertisment

en: Warning! This is pre-release software!
ro: Atenție! Aceasta este o ediție preliminară!

en: Warning: %s.
ro: Avertisment: %s.

en: Warnings During Automatic Partitioning
ro: Avertismente din timpul partiționării automate

en: Welcome to %s
ro: Bine ați venit în %s

en: Welcome to %s!
ro: Bun venit în %s!

en: Welsh
ro: Galeză

en: What language would you like to use during the installation process?
ro: Ce limbă doriți să folosiți pe parcursul procesului de instalare?

en: What type of keyboard do you have?
ro: Ce model de tastatură aveți?

en: What type of media contains the rescue image?
ro: Ce tip de mediu conține imaginea de recuperare?

en: What would you like to do?
ro: Ce ați dori să faceți?

en: When finished please exit from the shell and your system will reboot.
ro: După ce terminați, vă rugăm ieșiți din linia de comandă și sistemul dumneavoastră va fi repornit.

en: Which drive(s) do you want to use for this installation?
ro: Ce unități doriți să folosiți pentru această instalare?

en: Which model keyboard is attached to this computer?
ro: Ce model de tastatură este conectat la acest calculator?

en: Will try to connect again in 15 seconds...
ro: O nouă încercare de conectare în 15 secunde...

en: Would you like to continue with the upgrade?
ro: Doriți să continuați actualizarea?

en: Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
ro: Doriți să continuați cu schema de partiționare cerută?

en: Would you like to perform a checksum test of the ISO image:
    
       %s?
ro: Doriți să verific suma de control a imaginii ISO:
    
       %s?

en: Wrong Disc
ro: Disc greșit

en: X was unable to start on your machine.  Would you like to start VNC to connect to this computer from another computer and perform a graphical install or continue with a text mode install?
ro: X nu a putut porni pe sistemul dumneavoastră  Doriți să porniți VNC pentru a vă conecta la acest calculator de pe un alt calculator si să efectuați o instalare în mod grafic sau continuați cu o instalare în mod text?

en: Yes
ro: Da

en: You appear to be upgrading from a system which is too old to upgrade to this version of %s.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
ro: Se pare că actualizați un sistem care este prea vechi pentru a putea fi actualizat cu această versiune de %s.  Sigur doriți să continuați cu procesul de actualizare?

en: You are about to delete a RAID device.
ro: Sunteți pe cale să ștergeți un dispozitiv RAID.

en: You are about to delete the logical volume "%s".
ro: Sunteți pe cale să ștergeți volumul logic „%s”.

en: You are about to delete the volume group "%s".
    
    ALL logical volumes in this volume group will be lost!
ro: Sunteți pe cale să ștergeți grupul de volume „%s”.
    
    Veți pierde TOATE volumele logice din acest grup de volume!

en: You can further customize the software selection now, or after install via the software management application.
ro: Puteți personaliza mai mult selecția de pachete acum sau după instalare prin aplicația de gestionare a pachetelor.

en: You cannot delete a partition of a LDL formatted DASD.
ro: Nu puteți șterge o partiție a unui DASD formatat LDL.

en: You cannot remove this physical volume because otherwise the volume group will be too small to hold the currently defined logical volumes.
ro: Nu puteți elimina acest volum fizic deoarece grupul de volume ar deveni prea mic pentru a putea ține volumele logice definite deja.

en: You do not have enough RAM to install %s on this machine.
ro: Nu aveți destul RAM pentru a instala %s pe această mașină.

en: You do not have enough RAM to use the graphical installer.  Starting text mode.
ro: Nu aveți destul RAM instalat pentru a utiliza instalarea grafică.  Pornesc instalarea în modul text.

en: You don't have any Linux partitions. Press return to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ro: Nu aveți nicio partiție Linux. Apăsați «Enter» pentru linia de comandă. Sistemul va reporni automat când ieșiți din linia de comandă.

en: You don't seem to have any hard drives on your system! Would you like to configure additional devices?
ro: Se pare că nu aveți nicio unitate de disc pe sistemul dumneavoastră! Doriți să configurați alte periferice?

en: You have multiple devices which could serve as sources for a driver disk.  Which would you like to use?
ro: Acest sistem are mai multe dispozitive care pot servi ca sursă pentru discul de drivere.  Pe care doriți să îl folosiți?

en: You have multiple devices which could serve as sources for an update disk.  Which would you like to use?
ro: Acest sistem are mai multe dispozitive care ar putea servi ca sursă pentru discul de actualizare.  Pe care doriți să-l utilizați?

en: You have multiple network devices on this system. Which would you like to install through?
ro: Acest sistem are mai multe dispozitive de rețea. Pe care dintre ele doriți să-l folosiți pentru o instalare prin rețea?

en: You have not defined a root partition (/), which is required for installation of %s to continue.
ro: Nu ați definit o partiție rădăcină (/), necesară pentru ca instalarea %s să continue.

en: You have not specified a FCP LUN or the number is invalid.
ro: Nu ați specificat un LUN FCP sau numărul e invalid.

en: You have not specified a device number or the number is invalid
ro: Nu ați specificat un număr de dispozitiv sau numărul e invalid

en: You have not specified a swap partition.  Although not strictly required in all cases, it will significantly improve performance for most installations.
ro: Nu ați specificat o partiție swap.  Deși nu e strict necesară, o astfel de partiție îmbunătățește semnificativ performanța pentru majoritatea instalărilor.

en: You have not specified a worldwide port name or the name is invalid.
ro: Nu ați specificat un nume de port worldwide sau acesta e invalid.

en: You must correct these errors before you continue your installation of %s.
ro: Aceste erori trebuie corectate înainte de continuarea instalării %s

en: You must enter both a valid IPv4 address and a network mask or CIDR prefix.
ro: Trebuie să introduceți o adresă IPv4 validă precum și o mască de rețea sau un prefix CIDR.

en: You must enter both a valid IPv6 address and a CIDR prefix.
ro: Trebuie să introduceți o adresă IPv6 și un prefix CIDR valide.

en: You must enter your root password and confirm it by typing it a second time to continue.
ro: Trebuie să introduceți parola de root și să o confirmați tastând-o a doua oară pentru a continua.

en: You must first select a partition to delete.
ro: Trebuie să alegeți întâi o partiție de șters.

en: You must provide a repository name.
ro: Trebuie să introduceți un nume de depozit.

en: You must select at least one protocol (IPv4 or IPv6).
ro: Trebuie să specificați cel puțin un protocol (IPv4 sau IPv6).

en: You must specify a label for the entry
ro: Trebuie să specificați o etichetă pentru această intrare

en: You need more space on the following file systems:
ro: Aveți nevoide mai mult spațiu pe următoarele sisteme de fișiere:

en: You need to select at least one hard drive to install %s.
ro: Trebuie să selectați cel puțin un disc dur pe care să instalați %s.

en: Your boot loader password is shorter than six characters.  We recommend a longer boot loader password.
    
    Would you like to continue with this password?
ro: Parola programului de pornire are mai puțin de șase caractere.  Recomandăm o parolă mai lungă.
    
    Doriți să continuați cu această parolă?

en: Your root partition is less than 250 megabytes which is usually too small to install %s.
ro: Partiția rădăcină este mai mică de 250 megaocteți, dimensiune de obicei prea mică pentru a instala %s.

en: Your selected packages require %d MB of free space for installation, but you do not have enough available.  You can change your selections or exit the installer.
ro: Pachetele alese de dumneavoastră necesită %d MO de spațiu liber pentru instalare, dar dumneavoastră nu aveți suficient disponibil.  Puteți să schimbați selecția sau să ieșiți din programul de instalare.

en: Your system %s is not upgradeable this to SME Server 9.x version
ro: Sistemul dumneavoastră poate fi actualizat.

en: Your system had dirty file systems which you chose not to mount.  Press return to get a shell from which you can fsck and mount your partitions.  The system will reboot automatically when you exit from the shell.
ro: Sistemul dumneavoastră are sisteme de fișiere instabile pe care ați ales să nu le montați.  Apăsați «Enter» pentru a intra în linia de comandă de unde puteți verifica și monta aceste partiții. Sistemul va reporni automat când veți ieși din linia de comandă.

en: Your system is mounted under the %s directory.
ro: Sistemul a fost montat sub directorul %s.

en: Your system is not upgradeable. There is more than one SME server partition.
ro: Sistemul dumneavoastră poate fi actualizat.

en: Your system is upgradeable.
ro: Sistemul dumneavoastră poate fi actualizat.

en: Your system will now be rebooted...
ro: Sistemul va fi acum repornit...

en: _Abort
ro: _Abandon

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Add additional software repositories
ro: _Adaugă alte depozite de programe

en: _Add drive
ro: _Adaugă unitate

en: _Back
ro: Îna_poi

en: _Continue
ro: _Continuare

en: _Create new boot loader configuration
ro: _Creează o nouă configurație a programului de pornire

en: _Customize now
ro: Personalizează acum

en: _Delete
ro: _Șterge

en: _Device
ro: _Dispozitiv

en: _Edit
ro: _Editează

en: _Exit
ro: Ieșire

en: _Exit installer
ro: Renunță la instalare

en: _File System Type:
ro: Sistemului de fișiere:

en: _Fixed size
ro: Mărime fixă

en: _Format
ro: _Formatare

en: _Format partition?
ro: _Formatare partiție?

en: _Install anyway
ro: _Instalează oricum

en: _Label
ro: Etichetă

en: _Logical Volume Name:
ro: Numele volumului logic:

en: _Modify Partition
ro: _Modifică partiția

en: _Mount Point:
ro: Punct de montare:

en: _Next
ro: Î_nainte

en: _Password:
ro: _Parola:

en: _Physical Extent:
ro: Extindere fizică:

en: _RAID Members:
ro: Membri RAID:

en: _Reboot
ro: _Repornire

en: _Retry
ro: _Reîncercare

en: _Size (MB):
ro: Mărime (MO):

en: _Skip boot loader updating
ro: _Sari peste actualizarea programului de pornire

en: _Update boot loader configuration
ro: Actualizează configurația programului de pornire

en: _Use a boot loader password
ro: _Folosește o parolă pentru programul de pornire

en: _Volume Group Name:
ro: Nume grup de volume:

en: default:LTR
ro: implicit:LTR

en: file conflicts
ro: conflicte fișiere

en: insufficient disk inodes
ro: insuficiente inoduri de disc

en: insufficient disk space
ro: insuficient spațiu pe disc

en: loader has already been run.  Starting shell.
ro: programul de pornire fost deja rulat. Pornesc linia de comandă.

en: older package(s)
ro: pachet(e) mai vechi

en: package already installed
ro: pachet deja instalat

en: package conflicts
ro: conflicte pachete

en: package for incorrect arch
ro: pachet pentru o arh. incorectă

en: package for incorrect os
ro: pachet pentru un so incorect

en: required package
ro: pachete necesare

en: z/IPL Boot Loader Configuration
ro: Configurare z/IPL pentru programul de pornire

en: z/IPL Configuration
ro: Configurare z/IPL

en: zSeries machines can access industry-standard SCSI devices via Fibre Channel (FCP). You need to provide a 16 bit device number, a 64 bit World Wide Port Name (WWPN), and a 64 bit FCP LUN for each device.
ro: Mașinile zSeries pot accesa dispozitive standard SCSI prin Fibre Channel (FCP). Trebuie să furnizați un număr de dispozitiv de 16 biți, un nume de port World Wide (WWPN) cd 64 de biți și un LUN FCP de 64 de biți pentru fiecare dispozitiv.
