anaconda 13.21.261 - en to da translation catalogue (882 entries)

en: 
    
    Press 'OK' to choose a different partitioning option.
da: 
    
    Tryk "O.k." for at vælge en andet partitioneringsindstilling.

en: 
    
    Press 'OK' to exit the installer.
da: 
    
    Tryk "O.k." for at afslutte installationsprogrammet.

en: 
    
    The installer has detected %s MB of RAM.
da: 
    
    Installationsprogrammet har fundet %s MB RAM.

en: 
    
    Unknown Error.  Aborting.
da: 
    
    Ukendt fejl. Afbryder.

en: 
    
    WARNING!!! VNC server running with NO PASSWORD!
    You can use the vncpassword=<password> boot option
    if you would like to secure the server.
da: 
    
    ADVARSEL!!! VNC-serveren kører UDEN ADGANGSKODE!
    Du kan bruge opstartsflaget vncpassword=<adgangskode>
    hvis du vil sikre serveren.

en: 
    
    You chose to connect to a listening vncviewer. 
    This does not require a password to be set.  If you 
    set a password, it will be used in case the connection 
    to the vncviewer is unsuccessful
da: 
    
    Du valgte at forbinde til en lyttende vncviewer. 
    Dette kræver ikke en adgangskode. Hvis du 
    indstiller en adgangskode, vil det blive brugt i det tilfælde 
    at forbindelsen til vncviewer ikke lykkedes

en: 
    
    You chose to execute vnc with a password.
da: 
    
    Du valgte at køre vnc med en adgangskode.

en: 
    This cannot be corrected in cmdline mode.
    Halting.
da: 
    Dette kan ikke blive rettet i kommandolinjetilstand.
    Lukker ned.

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects   |  <F12> next screen
da:   <Tab>/<Alt-Tab> imellem elementer  | <Mellemrum> vælger  |  <F12> næste side

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
da:   <Tab>/<Alt-Tab> imellem elementer | <Mellemrum> vælg | <F12> næste side

en:  against anaconda at %s
da:  mod anaconda på %s

en:  with the provider of this software.
da:  med udbyderen af dette software.

en: %s Installer
da: Installationsprogrammet for %s

en: %s KB
da: %s kB

en: %s directory:
da: %s-katalog:

en: %s has a partition type of 0x82 (Linux swap) but does not appear to be formatted as a Linux swap partition.
    
    Would you like to format this partition as a swap partition?
da: %s har partitionstype 0x82 (Linux swap), men ser ikke ud til at være formateret som en Linux swappartition.
    
    Vil du at formatere denne partition som en swappartition?

en: %s must have a bsd disk label.
da: %s skal have en bsd-disketiket.

en: %s must have a mac disk label.
da: %s skal have en Mac-disketiket.

en: '%s' is an invalid IP address.
da: "%s" er en ugyldig IP-adresse.

en: '%s' is not a valid IPv6 address.
da: "%s" er ikke en gyldig IPv6-adresse.

en: (Max size is %s MB)
da: (Maksimal størrelse er %s MB)

en: /boot/efi is not EFI.
da: /boot/efi er ikke EFI.

en: <Enter> to exit
da: <Enter> for at afslutte

en: <Not Applicable>
da: <Ikke brugbar>

en: <Space>,<+>,<-> selection   |   <F2> Add drive   |   <F12> next screen
da: <Mellemrum>,<+>,<-> valg   |   <F1> Tilføj drev   |   <F12> næste skærm

en: <b>Device number:</b>
da: <b>Enhedsnummer:</b>

en: <b>Repository _name:</b>
da: <b>Pakkearkivets _navn:</b>

en: <b>Repository _type:</b>
da: <b>Pakkearkivets _type:</b>

en: A boot loader password prevents users from changing kernel options, increasing security.
da: En adgangskode til opstartsindlæseren hindrer brugere i at ændre flag til kernen, hvilket hæver sikkerheden.

en: A fatal error occurred when installing the %s package.  This could indicate errors when reading the installation media.  Installation cannot continue.
da: En fatal fejl opstod under installationen af %s-pakken.  Dette kunne tyde på fejl under læsning af installationsmediet.  Installationen kan ikke fortsætte.

en: A minimum swap file size of %d MB is recommended.  Please enter a size for the swap file:
da: Det anbefales, at din swapfil er mindst %d MB. Indtast størrelse på swapfilen:

en: A module name must be specified for the kickstart device command.
da: Et modulnavn skal angives til kickstartenheds-kommandoen.

en: A password will prevent unauthorized listeners connecting and monitoring your installation progress.  Please enter a password to be used for the installation
da: En adgangskode vil forhindre uautoriserede i at forbinde og overvåge din installation. Vær så venlig at indtaste en adgangskode til brug for installationen

en: A screenshot named '%s' has been saved.
da: Et skærmbillede med navnet "%s" er blevet gemt.

en: A swap file is strongly recommended. Failure to create one could cause the installer to abort abnormally.  Are you sure you wish to continue?
da: Det anbefales kraftigt, at du opretter en swapfil. I modsat fald, kan installationsprogrammet blive afbrudt uventet. Er du sikker på, at du vil at fortsætte?

en: A value is required for the field %s
da: En værdi er krævet af feltet %s

en: Absolute Symlinks
da: Absolutte symhenvisninger

en: Add Device
da: Tilføj enhed

en: Add FCP device
da: Tilføj FCP-enhed

en: Add Partition
da: Tilføj partition

en: Add Repository
da: Tilføj pakkearkiv

en: Add Swap
da: Tilføj swap

en: Add _FCoE SAN
da: Tilføj _FCoE SAN

en: Add _ZFCP LUN
da: Tilføj _ZFCP LUN

en: Add _iSCSI target
da: Tilføj _iSCSI destination

en: Additional Size Options
da: Flere indstillinger for størrelse

en: Advanced Storage Options
da: Avancerede lagringsindstillinger

en: Allowable _Drives:
da: Tilladte _drev:

en: Also add this passphrase to all existing encrypted devices
da: Tilføj også denne adgangskode til alle eksisterende krypterede enheder

en: Also add this passphrase to all existing encrypted devices to streamline the boot process
da: Tilføj også denne adgangskode til alle eksisterende krypterede enheder, for at strømline opstartsprocessen

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new file systems. Please check your hardware for the cause of this problem.
da: En fejl er opstået - ingen gyldige enheder blev fundet på hvilke nye filsystemer kunne oprettes. Tjek venligst dit hardware for at finde grunden til dette problem.

en: An error occured finding the installation image on your hard drive.  Please check your images and try again.
da: En fejl opstod ved læsning af installationsaftrykket på din harddisk. Kontrollér venligst dine aftryk og prøv igen.

en: An error occurred mounting the source device %s.  This may happen if your ISO images are located on an advanced storage device like LVM or RAID, or if there was a problem mounting a partition.  Click exit to abort the installation.
da: Der opstod en fejl ved montering af kildeenheden %s.  Dette kan ske hvis dine ISO-aftryk ligger på et avanceret lagringsmedie såsom LVM eller RAID, eller hvis der var et problem med at montere en partition.  Klik afslut for at afbryde installationen.

en: An error occurred saving screenshots to disk.
da: En fejl opstod under gemning af skærmbilleder til disken.

en: An error occurred trying to bring up the %s network interface.
da: En fejl opstod ved at prøve at starte netværksgrænsefladen %s op.

en: An error occurred trying to mount some or all of your system. Some of it may be mounted under %s.
    
    Press <return> to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
da: Der opstod en fejl ved forsøg på montering af hele eller dele af dit system. Noget af det er måske monteret under %s.
    
    Tryk <Enter> for at gå til en skal. Computeren vil genstarte automatisk, når du afslutter skallen.

en: An error occurred unmounting the disc.  Please make sure you're not accessing %s from the shell on tty2 and then click OK to retry.
da: En fejl opstod ved afmontering af cd'en.  Vær venligst sikker på at du ikke tilgår %s fra skallen på tty2, og klik derefter på O.k. for at prøve igen.

en: An error occurred when attempting to load an installer interface component.
    
    className = %s
da: Et fejl opstod ved forsøg på at indlæse et grænsefladeskomponent til installationsprogrammet.
    
    className = %s

en: An error occurred when trying to create %s.  Some element of this path is not a directory. This is a fatal error and the install cannot continue.
    
    Press <Enter> to exit the installer.
da: Der opstod en fejl ved forsøg på oprettelse af %s. Et delnavn i denne sti er ikke et katalog. Dette problem er så alvorligt, at installationen ikke kan fortsætte.
    
    Tryk på <Enter> for at afslutte installationsprogrammet.

en: An error occurred while saving the screenshot.  If this occurred during package installation, you may need to try several times for it to succeed.
da: En fejl opstod ved gemningen af skærmbilledet.  Hvis dette skete under installation af pakker, skal du måske forsøge flere gange for at det lykkes.

en: An error was encountered while activating your storage configuration.
da: En fejl opstod ved aktivering af din lagringskonfiguration.

en: An error was encountered while creating device %s.
da: En fejl opstod ved oprettelse af enhed %s.

en: An error was encountered while formatting device %s.
da: En fejl opstod ved formatering af enhed %s.

en: An error was encountered while migrating filesystem on device %s.
da: En fejl opstod ved migrering af filsystem på enhed %s.

en: An error was encountered while removing device %s.
da: En fejl opstod ved fjernelse af enhed %s.

en: An error was encountered while resizing device %s.
da: En fejl opstod ved ændring af enhed %s størrelse.

en: An error was encountered while setting up device %s.
da: En fejl opstod ved indstilling af enhed %s.

en: An unhandled exception has occurred.  This is most likely a bug.  Please save a copy of the detailed exception and file a bug report
da: En ubehandlet undtagelse er opstået.  Dette er sandsynligvis en fejl.  Gem venligst en kopi af den detaljerede undtagelse og udfyld en fejlrapport

en: Apple Bootstrap
da: Apple-bootstrap

en: Arabic
da: Arabisk

en: Are you sure you want to delete the logical volume "%s"?
da: Er du sikker på at du vil slette det logiske drev "%s"?

en: Are you sure you want to reset the partition table to its original state?
da: Er du sikker på at du vil nulstille partitionstabellen til dens oprindelige tilstand?

en: Are you sure you want to skip entering a passphrase for device %s?
    
    If you skip this step the device's contents will not be available during installation.
da: Er du sikker på at du vil springe over indtastning af adgangskode for enhed %s?
    
    Hvis du springer dette trin over vil enhedens indhold ikke være tilgængeligt under installationen.

en: Are you sure you wish to exit the installer?
da: Er du sikker på at du vil afslutte installationsprogrammet?

en: Assamese
da: Assamesisk

en: At least one of the software repositories used for the installation needs to contain the core package group. If the core group is not present, installation can't continue.
da: Mindst et af de softwarearkiver som anvendes til installationen skal indeholde kerne pakke gruppen. Hvis kerne gruppen ikke er til stede, kan installationen ikke fortsætte.

en: At least one unused physical volume partition is needed to create an LVM Volume Group.
    
    Create a partition or RAID array of type "physical volume (LVM)" and then select the "LVM" option again.
da: Mindst et ubrugt fysisk, logisk drev kræves for at oprette en logisk drevgruppe for LVM.
    
    Opret en partition eller RAID-kæde af typen "fysisk, logisk drev (LVM)" og vælg dernæst indstillingen "LVM" igen.

en: At least two unused software RAID partitions are needed to create a RAID device.
    
    First create at least two partitions of type "software RAID", and then select the "RAID" option again.
da: Mindst to ubrugte software RAID-partitioner kræves for at oprette en RAID-enhed.
    
    Opret først mindst to partitioner af typen "software-RAID" og vælg dernæst indstillingen "RAID" igen.

en: Attempting to connect to vnc client on host %s...
da: Forsøger at forbinde til vnc-klienten på værten %s...

en: Automatic Partitioning Errors
da: Fejl ved automatisk partitionering

en: BIOS Drive Order
da: Rækkefølge af BIOS-drev

en: Back
da: Tilbage

en: Bad bootproto %s specified in network command
da: Dårlig bootproto %s angivet i netværkskommando

en: Bengali
da: Bengalesk

en: Bengali(India)
da: Bengalesk (Indien)

en: Boot Loader Configuration
da: Konfiguration af opstartsindlæser

en: Boot label contains illegal characters
da: Opstartsetikette indeholder ugyldige tegn

en: Boot loader device
da: Opstartsindlæserenhed

en: Boot loader operating system list
da: Operativsystemsliste for opstartsindlæser

en: Bootable partitions can only be on RAID1 devices.
da: Opstartspartitioner er kun tilladte på RAID1-enheder.

en: Bootable partitions cannot be on a RAID device.
da: Opstartspartitioner kan ikke ligge på en RAID-enhed.

en: Bootable partitions cannot be on a logical volume.
da: Opstartspartitioner kan ikke ligge på et logisk drev.

en: Bootable partitions cannot be on an %s filesystem.
da: Opstartspartitioner kan ikke ligge på et %s filsystem.

en: Bootable partitions cannot be on an encrypted block device
da: Opstartspartitioner kan ikke ligge på en krypteret blokenhed

en: Bootloader
da: Opstartsindlæser

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: C_ontinue
da: _Fortsæt

en: Can't have a question in command line mode!
da: Kan ikke have et spørgsmål i kommandolinjestilstand!

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cannot Delete
da: Kan ikke slette

en: Cannot find hard drive for BIOS disk %s
da: Kan ikke finde harddisk til BIOS disk %s

en: Cannot find kickstart file on CDROM.
da: Kan ikke finde kickstartfil på cd-rom.

en: Cannot find kickstart file on hard drive.
da: Kan ikke finde kickstartfil på harddisken.

en: Cannot find ks.cfg on removable media.
da: Kan ikke finde ks.cfg på flytbartmedie.

en: Caps Lock is on.
da: Caps lock er slået til.

en: Catalan
da: Katalansk

en: Chandev Parameters
da: Chandev-parametre

en: Chandev line
da: Chandev-linje

en: Change Disc
da: Skift disk

en: Change _password
da: Skift _adgangskode

en: Checking
da: Kontrollerer

en: Checking "%s".
da: Kontrollerer "%s".

en: Checking dependencies in packages selected for installation
da: Kontrollerer afhængigheder i pakker, som er valgt til installation

en: Checking filesystem on %s
da: Kontrollerer filsystem på %s

en: Checking media.
da: Kontrollerer medie.

en: Checksum Test
da: Test af tjeksum

en: Chinese(Simplified)
da: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese(Traditional)
da: Kinesisk (traditionel)

en: Choose "%s" to test the disc currently in the drive, or "%s" to eject the disc and insert another for testing.
da: Vælg "%s" for at afprøve den cd der sidder i drevet, eller "%s" for at skubbe cd'en ud og sætte en anden i til afprøvning.

en: Choose a Language
da: Vælg et sprog

en: Choose a passphrase for the encrypted devices. You will be prompted for this passphrase during system boot.
da: Vælg en adgangskode til de krypterede enheder. Du vil blive spurgt om adgangskoden under systemopstarten.

en: Choose a passphrase for this encrypted partition. You will be prompted for the passphrase during system boot.
da: Vælg en adgangskode til denne krypterede partition. Du vil blive spurgt efter adgangskoden under systemopstart.

en: Command line mode requires all choices to be specified in a kickstart configuration file.
da: Kommandolinjetilstand kræver at alle valg er angivet i en kickstart-konfigurationsfil.

en: Complete
da: Færdig

en: Completed
da: Færdig

en: Con_firm:
da: _Bekræft:

en: Configure FCoE Parameters
da: Konfigurér FCoE-parametre

en: Configure TCP/IP
da: Konfigurér TCP/IP

en: Configure _proxy
da: Konfigurér _proxy

en: Configuring Network Interfaces
da: Konfigurér netværksgrænseflader

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm Delete
da: Bekræft sletning

en: Confirm Physical Extent Change
da: Bekræft ændring af fysisk størrelse

en: Confirm Reset
da: Bekræft nulstilling

en: Confirm passphrase:
da: Bekræft adgangskode:

en: Confirm:
da: Bekræft:

en: Congratulations
da: Tillykke

en: Congratulations, your %s installation is complete.
da: Tillykke, din installation af %s er færdig.

en: Congratulations, your %s installation is complete.
    
    Please reboot to use the installed system.  Note that updates may be available to ensure the proper functioning of your system and installation of these updates is recommended after the reboot.
da: Tillykke, din installation af %s er færdig.
    
    Genstart for at bruge det installerede system. Bemærk at der kan være opdateringer tilgængelige, for at sikre et ordentligt fungerende system og installation af disse opdateringer anbefales efter genstart.

en: Connected!
da: Forbundet!

en: Continue
da: Fortsæt

en: Copying live image to hard drive.
da: Overfører live-aftryk til harddisken.

en: Could not allocate requested partitions: %s.
da: Kunne ikke allokere forespurgte partitioner: %s.

en: Could not find enough free space for automatic partitioning, please use another partitioning method.
da: Kunne ikke finde nok fri plads, til automatisk partionering, brug venligst en anden partioneringsmetode.

en: Could not find enough free space for automatic partitioning.  Press 'OK' to exit the installer.
da: Kunne ikke finde nok fri plads, til automatisk partionering. Tryk "O.k." for at afslutte installationsprogrammet.

en: Could not log in to any of the discovered nodes
da: Kunne ikke logge ind i nogen af de opdagede knuder

en: Couldn't Mount ISO Source
da: Kunne ikke montere ISO-kilde

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Customize _later
da: Tilpas _senere

en: Czech
da: Tjekkisk

en: DISPLAY variable not set. Starting text mode.
da: DISPLAY-variabel er ikke sat. Starter i teksttilstand.

en: Danish
da: Dansk

en: Default
da: Standard

en: Default Boot _Target
da: Standard-opstarts_mål

en: Dependency Check
da: Afhængighedskontrol

en: Device
da: Enhed

en: Device %s does not appear to contain an installation image.
da: Enheden %s ser ikke ud til at indeholde et installationsaftryk.

en: Device %s is encrypted. In order to access the device's contents during installation you must enter the device's passphrase below.
da: Enheden %s er krypteret. For at få adgang til enhedens indhold under installationen skal du indtaste enhedens adgangskoden nedenfor.

en: Device Creation Failed
da: Kunne ikke oprette enhed

en: Device Removal Failed
da: Kunne ikke fjerne enhed

en: Device Resize Failed
da: Kunne ikke ændre enhedsstørrelse

en: Device Setup Failed
da: Kunne ikke indstille enhed

en: Devices
da: Enheder

en: Directory holding image:
da: Katalog der indeholder billede:

en: Dirty File Systems
da: Urene filsystemer

en: Disc Found
da: Cd fundet

en: Disc Not Found
da: Cd ikke fundet

en: Do _Not Format
da: Formatér _ikke

en: Do you have a driver disk?
da: Har du en driverdisk?

en: Do you want to start the network interfaces on this system?
da: Vil du starte netværksgrænsefladerne på dette system?

en: Do you wish to load any more driver disks?
da: Vil du indlæse flere driverdiske?

en: Done
da: Færdig

en: Driver Disk Source
da: Kilde for driverdisk

en: Driver disk
da: Driverdisk

en: Driver disk is invalid for this release of %s.
da: Driverdisken er ugyldig for denne version af %s.

en: Due to system changes, your boot loader configuration can not be automatically updated.
da: På grund af systemændringer kan din konfiguration af opstartsindlæser ikke blive automatisk opdateret.

en: Duplicate Device
da: Gentaget enhed

en: Duplicate Label
da: Gentaget etikette

en: Dutch
da: Hollandsk

en: EFI System Partition
da: EFI systempartition

en: E_xit Installer
da: _Afslut installationsprogram

en: Edit
da: Redigér

en: Edit LVM Volume Group
da: Redigér logisk drevgruppe for LVM

en: Edit LVM Volume Group: %s
da: Redigér logisk drevgruppe for LVM: %s

en: Edit Logical Volume: %s
da: Redigér logisk drev: %s

en: Edit Partition: %s
da: Redigér partition: %s

en: Edit RAID Device
da: Redigér RAID-enhed

en: Edit RAID Device: %s
da: Redigér RAID-enhed: %s

en: Edit Repository
da: Redigér pakkearkiv

en: Eject Disc
da: Skub cd ud

en: Enable IPv4 support
da: Aktivér IPv4-understøttelse

en: Enable IPv6 support
da: Aktivér IPv6 understøttelse

en: Enable network interface
da: Aktivér netværksgrænseflade

en: Encrypt device?
da: Kryptér enhed?

en: English
da: Engelsk

en: Enter Boot Loader Password
da: Indtast adgangskode til opstartsindlæser

en: Enter Module Parameters
da: Indtast modulparametre

en: Enter a boot loader password and then confirm it.  (Note that your BIOS keymap may be different than the actual keymap you are used to.)
da: Indtast en adgangskode til opstartsindlæseren og bekræft det derefter (Bemærk at din BIOS-tastaturudlægning kan være anderledes end det, du er vant til.)

en: Enter a label for the boot loader menu to display. The device (or hard drive and partition number) is the device from which it boots.
da: Indtast en etikette, som vises af opstartsindlæsermenuen. Enheden (eller harddisk og partitionsnummer) er den enhed som den starter op fra.

en: Enter passphrase for encrypted partition
da: Indtast adgangskode til krypteret partition

en: Enter passphrase:
da: Indtast adgangskode:

en: Enter the IPv4 and/or the IPv6 address and prefix (address / prefix).  For IPv4, the dotted-quad netmask or the CIDR-style prefix are acceptable. The gateway and name server fields must be valid IPv4 or IPv6 addresses.
da: Indtast IPv4- og/eller IPv6-adressen og præfiks (adresse / præfiks).  For IPv4 er firetals-med-punktummer netmasken eller CIDR-stils præfiks accepteret. Gateway- og navneserver-felterne skal være gyldige IPv4 eller IPv6-adresser.

en: Erase ALL disks, and perform a fresh install
da: Slet ALLE diske og gennemfør en ny installation

en: Error
da: Fejl

en: Error - the logical volume name %s is not valid.
da: Fejl - det logiske drevnavn %s er ikke gyldigt.

en: Error - the logical volume name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
da: Fejl - det logiske drevnavn indeholder tegn der ikke er tilladte, eller mellemrum. Tilladte tegn er bogstaver, cifre, "." eller "_".

en: Error - the volume group name %s is not valid.
da: Fejl - logisk drevgruppenavnet %s er ikke gyldigt.

en: Error - the volume group name contains illegal characters or spaces.  Acceptable characters are letters, digits, '.' or '_'.
da: Fejl - logisk drevgruppenavnet indholder tegn der ikke er tilladte, eller mellemrum. Tilladte tegn er bogstaver, cifre, "." eller "_".

en: Error Installing Package
da: Kunne ikke installere pakke

en: Error Parsing Kickstart Config
da: Fejl ved fortolkning af kickstart-konfiguration

en: Error Partitioning
da: Fejl under partitionering

en: Error Running Transaction
da: Fejl ved kørsel af overførsel

en: Error Saving Screenshot
da: Fejl ved gemning af skærmbillede

en: Error Setting Up Repository
da: Kunne ikke indstille pakkearkiv

en: Error With Data
da: Fejl med data

en: Error downloading kickstart file
da: Fejl ved hentning af kickstartsfil

en: Error downloading updates image
da: Fejl ved hentning af opdateringsbillede

en: Error in %s on line %d of kickstart file %s.
da: Fejl i %s på linje %d i kickstartsfilen %s.

en: Error opening kickstart file %s: %m
da: Fejl ved åbning af kickstartsfil %s: %m

en: Error processing %%ksappend lines: %s
da: Fejl ved behandling af %%ksappend linjer: %s

en: Error reading contents of kickstart file %s: %m
da: Fejl ved læsning af indhold af kickstartsfil %s: %m

en: Error storing an encryption key: %s
da: Fejl ved gemning af en krypteringsnøgle: %s

en: Error with Hostname
da: Fejl med værtsnavn

en: Error with Partitioning
da: Fejl under partitionering

en: Error with Password
da: Fejl med adgangskode

en: Error with passphrase
da: Fejl med adgangskode

en: Error!
da: Fejl!

en: Estonian
da: Estisk

en: Exit
da: Afslut

en: Exit installer
da: Afslut installationsprogram

en: Exiting
da: Afslutter

en: Extended
da: Udvidet

en: Failed to load driver disk from file.
da: Kunne ikke indlæse driverdisk fra fil.

en: Failed to mount driver disk.
da: Kunne ikke montere driverdisk.

en: Failed to mount partition.
da: Kunne ikke montere partition.

en: Failed to mount updates disk
da: Kunne ikke montere opdateringsdisk

en: Failed to read directory %s: %m
da: Kunne ikke læse katalog %s: %m

en: File System _Type:
da: Filsystems_type:

en: Filesystems have already been activated.  You cannot go back past this point.
    
    Would you like to continue with the installation?
da: Dine filsystemer er allerede blevet aktiveret.  Du kan ikke gå tilbage efter dette punkt.
    
    Vil du fortsætte med installationen?

en: Fill all space _up to (MB):
da: Udfyld al plads _op til (MB):

en: Fill to maximum _allowable size
da: Udfyld op til maksimal _tilladt størrelse

en: Finishing upgrade
da: Afslutter opgradering

en: Finishing upgrade process.  This may take a little while.
da: Afslutter opgraderingsproces.  Dette kan tage et lille stykke tid.

en: Finnish
da: Finsk

en: First BIOS drive:
da: Første BIOS-drev:

en: First sector of boot partition
da: Første sektor på opstartspartitionen

en: Flashing %s port lights for %d seconds.
da: Blinker med %s portlys i %d sekunder.

en: Following warnings occurred during automatic partitioning:
    
    %s
da: Følgende advarsler blev givet under automatisk partitionering:
    
    %s

en: Force to be a _primary partition
da: Tving til at være en _primærpartition

en: Format
da: Formatér

en: Format Warning
da: Formateringsadvarsel

en: Format Warnings
da: Formateringsadvarsler

en: Format as Swap?
da: Formatér som swap?

en: Format?
da: Formatér?

en: Formatting
da: Formaterer

en: Formatting Failed
da: Kunne ikke formatere

en: Found local installation media
da: Lokalt installationsmedie fundet

en: Fourth BIOS drive:
da: Fjerde BIOS-drev:

en: Free
da: Fri

en: Free Space
da: Ledig plads

en: Free Space (MB)
da: Ledig plads (Mb)

en: Free Space:
da: Ledig plads:

en: French
da: Fransk

en: German
da: Tysk

en: Go _back
da: Gå _tilbage

en: Graphical installation is not available. Starting text mode.
da: Grafisk installation er ikke tilgængelig. Starter i teksttilstand.

en: Greek
da: Græsk

en: HTTP/FTP
    CD/DVD
    NFS
    Hard Drive
da: HTTP/FTP
    Cd/dvd
    NFS
    Harddisk

en: Hard Drives
da: Harddiske

en: Hard drive
da: Harddisk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hostname must be 255 or fewer characters in length.
da: Værtsnavnet må være højst 255 tegn langt.

en: Hostname must start with a valid character in the ranges 'a-z', 'A-Z', or '0-9'
da: Værtsnavnet skal starte med et gyldigt tegn i området "a-z", "A-Z" eller "0-9"

en: Hostname:
da: Værtsnavn:

en: Hostnames can only contain the characters 'a-z', 'A-Z', '0-9', '-', or '.'
da: Værtsnavne må kun indeholde tegnene "a-z", "A-Z", "0-9", "-" eller "."

en: How would you like to modify your drive configuration?
da: Hvordan vil du ændre din drevenhedskonfiguration?

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: I _don't want to create a swap file
da: Jeg vil _ikke oprette en swapfil

en: I _want to create a swap file
da: Jeg _vil oprette en swapfil

en: I can't go to the previous step from here. You will have to try again.
da: Jeg kan ikke gå til forrige trin herfra. Du bliver nødt til at prøve igen.

en: IP address is missing.
da: IP-adresse mangler.

en: IPv4 Address:
da: IPv4-adresse:

en: IPv4 CIDR prefix must be between 0 and 32.
da: IPv4 CIDR-præfiks må kun indeholde tal mellem 0 og 32.

en: IPv4 Needed for NFS
da: IPv4 behøves for NFS

en: IPv4 address:
da: IPv4-adresse:

en: IPv4 addresses must contain four numbers between 0 and 255, separated by periods.
da: IPv4-adresser skal indeholde fire tal tal mellem 0 og 255, adskilt af punktummer.

en: IPv6 address:
da: IPv6-adresse:

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Identify
da: Identificér

en: Identify NIC
da: Identificér NIC

en: If you would like to test additional media, insert the next disc and press "%s". Testing each disc is not strictly required, however it is highly recommended.  Minimally, the discs should be tested prior to using them for the first time. After they have been successfully tested, it is not required to retest each disc prior to using it again.
da: Hvis du ønsker at teste flere medier, så indsæt den næste cd og tryk  "%s". Afprøvning af hver cd er ikke strengt nødvendigt, men det kan varmt anbefales. I det mindste bør cd'erne testes før de bruges første gang. Efter at de er blevet testet med succes, er det ikke nødvendigt at teste hver cd igen, for at bruge dem.

en: Illegal Logical Volume Name
da: Ugyldigt navn på logisk drev

en: Illegal logical volume name
da: Ugyldigt navn på logisk drev

en: Illegal size
da: Ugyldig størrelse

en: In progress
da: Under udførelse

en: In which time zone are you located?
da: Hvilken tidszone befinder du dig i?

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Info
da: Information

en: Initializing iSCSI initiator
da: Initialiserer iSCSI-initiator

en: Insert Driver Disk
da: Indsæt driverdisk

en: Insert your driver disk into /dev/%s and press "OK" to continue.
da: Indsæt din driverdisk i /dev/%s og tryk "O.k." for at fortsætte.

en: Insert your updates disk into %s and press "OK" to continue.
da: Indsæt din opdateringsdisk i %s og tryk "O.k.", for at fortsætte.

en: Install
da: Installér

en: Install Window
da: Installationsvindue

en: Install class forcing text mode installation
da: Installationsklassen nødvendiggør teksttilstandsinstallation

en: Install on System
da: Installér på system

en: Install the live CD to your hard disk
da: Installér live-cd til din harddisk

en: Install to Hard Drive
da: Installér på harddisk

en: Installation Key
da: Installationsnøgle

en: Installation Method
da: Installationsmetode

en: Installation Progress
da: Installationsfremskridt

en: Installation Starting
da: Installation starter

en: Installation cannot continue.
da: Installation kan ikke fortsætte.

en: Installation requires partitioning of your hard drive.  The default layout is suitable for most users.  Select what space to use and which drives to use as the install target.
da: Installation kræver at din harddisk partitioneres.  Layoutet som standard er passende til de fleste brugere.  Vælg hvilken plads du vil bruge og hvilke drev, der skal bruges som installationsmål.

en: Installing %s
da: Installerer %s

en: Installing bootloader.
da: Installerer opstartsindlæser.

en: Installing on a FireWire device.  This may or may not produce a working system.
da: Installation på en FireWire-enhed. Dette kan give et fungerende system, men det er ikke sikkert.

en: Installing on a USB device.  This may or may not produce a working system.
da: Installation på en USB-enhed. Dette kan give et fungerende system, men det er ikke sikkert.

en: Invalid Directories
da: Ugyldige kataloger

en: Invalid Duration
da: Ugyldig varighed

en: Invalid Prefix
da: Ugyldigt præfiks

en: Invalid Proxy URL
da: Ugyldig URL til proxy

en: Invalid Repository Name
da: Ugyldigt navn på pakkearkiv

en: Invalid Repository URL
da: Ugyldig URL til pakkearkiv

en: Invalid Volume Group Name
da: Ugyldigt navn på logisk drevgruppe

en: Invalid mount point
da: Ugyldigt monteringspunkt

en: Italian
da: Italiensk

en: Japanese
da: Japansk

en: Kernel Parameters
da: Kerneparametre

en: Keyboard Selection
da: Valg af tastatur

en: Keyboard Type
da: Tastaturtype

en: Kickstart Error
da: Kickstartsfejl

en: Korean
da: Koreansk

en: LVM Volume Groups
da: Logiske drevgruppe for LVM

en: Label
da: Etikette

en: Language Selection
da: Valg af sprog

en: Load another disk
da: Indlæs en anden disk

en: Load driver disk
da: Indlæs driverdisk

en: Loading
da: Indlæser

en: Loading %s driver
da: Indlæser %s driver

en: Loading SCSI driver
da: Indlæser SCSI-driver

en: Local CD/DVD
da: Lokal cd/dvd

en: Logical Volume Name
da: Navn på logisk drevgruppe

en: Logical Volume Name:
da: Navn på logisk drev:

en: Looking for installation images on CD device %s
da: Leder efter installationsaftryk på cd-enhed %s

en: Looking for installation images on CD device %s
da: Leder efter installationsaftryk på cd-enhed %s

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Make LVM Volume Group
da: Opret logisk drevgruppe for LVM

en: Make Logical Volume
da: Opret logisk drev

en: Make RAID Device
da: Opret RAID-enhed

en: Malay
da: Malaj

en: Manual TCP/IP Configuration
da: Manuel TCP/IP-konfiguration

en: Manually choose
da: Vælg manuelt

en: Media Check
da: Kontrol af medie

en: Media Detected
da: Medie fundet

en: Mi_grate filesystem to:
da: Mi_grér filsystemer til:

en: Migrate File Systems
da: Migrér filsystemer

en: Migration Failed
da: Kunne ikke migrere

en: Missing Group
da: Manglende gruppe

en: Missing ISO 9660 Image
da: Mangler ISO 9660-aftryk

en: Missing Information
da: Manglende information

en: Missing Package
da: Mangler pakke

en: Missing Protocol
da: Manglende protokol

en: More Driver Disks?
da: Flere driverdiske?

en: Mount Point
da: Monteringspunkt

en: Mount Point/
    RAID/Volume
da: Monteringspunkt/
    RAID/Logisk drev

en: Mount failed
da: Montering fejlede

en: Mount point in use
da: Monteringspunkt i brug

en: Must supply a --url argument to Url kickstart method.
da: Skal angive et --url-argument til URL-kickstartmetoden.

en: NFS Setup
da: NFS-opsætning

en: NFS directory
da: NFS-katalog

en: NFS installation method requires IPv4 support.
da: NFS-installationsmetode kræver IPv4-understøttelse.

en: NFS server name:
da: NFS-server navn:

en: Name Server:
da: Navneserver:

en: Name in use
da: Navnet er i brug

en: Nameserver:
da: Navneserver:

en: Network Error
da: Netværksfejl

en: Network Install Required
da: Netværksinstallation kræves

en: Networking Device
da: Netværksenhed

en: No
da: Nej

en: No Drives Found
da: Ingen drev fundet

en: No Media Found
da: Intet medie fundet

en: No Network Available
da: Intet netværk tilgængeligt

en: No Software Repos Enabled
da: Ingen pakkearkiver aktiveret

en: No device drivers have been loaded for your system.  Would you like to load any now?
da: Der er ikke indlæst nogle enhedsdrivere på dit system. Vil du gerne have nogle indlæst nu?

en: No driver found
da: Ingen driver fundet

en: No drivers found
da: Ingen drivere fundet

en: No drivers were found to manually insert.  Would you like to use a driver disk?
da: Ingen drivere, som kan indsættes manuelt kunne findes. Vil du bruge en driverdisk?

en: No free slots
da: Ingen ledige pladser

en: No free space
da: Ingen ledig plads

en: No iSCSI nodes discovered
da: Ingen iSCSI-knuder opdaget

en: No initiator name set
da: Intet iSCSI-initiatornavn sat

en: No installation media was found. Please insert a disc into your drive and try again.
da: Intet installationsmedie blev fundet. Indsæt venligst en disk i dit drev og prøv igen.

en: No kernel packages were installed on the system.  Bootloader configuration will not be changed.
da: Ingen kernepakker blev installeret på systemet.  Konfigurationen af opstartsindlæseren vil ikke blive ændret.

en: No new iSCSI nodes discovered
da: Ingen nye iSCSI-knuder opdaget

en: No partitions are available to resize.  Only physical partitions with specific filesystems can be resized.
da: Der er ingen tilgængelige partitioner at ændre størrelsen på. Kun fysiske partitioner med specifikke filsystemer kan få ændret størrelsen.

en: No password
da: Ingen adgangskode

en: Northern Sotho
da: Nordlige Sotho

en: Norwegian(Bokmål)
da: Norsk(Bokmål)

en: Not enough physical volumes
da: Ikke nok fysiske, logiske drev

en: Not enough space
da: Ikke nok plads

en: Note that updates may be available to ensure the proper functioning of your system and installation of these updates is recommended after the reboot.
da: Bemærk at der kan være opdateringer tilgængelige for at sikre et ordentligt fungerende system og installation af disse opdateringer anbefales efter genstart.

en: Notice
da: Bemærk

en: Number of _spares:
da: Antal _reservediske:

en: OK
da: O.k.

en: Original File System Label:
da: Oprindelig etikette for filsystem:

en: Original File System Type:
da: Oprindelig filsystemtype:

en: PPC PReP Boot
da: PPC PReP-opstart

en: Package Installation
da: Pakkeinstallation

en: Packages in %s
da: Pakker i %s

en: Partitioning
da: Partitionering

en: Partitioning Errors
da: Fejl under partitionering

en: Partitioning Type
da: Partitionstype

en: Partitioning Warning
da: Partitioneringsadvarsel

en: Partitioning Warnings
da: Partitioneringsadvarsler

en: Partitions of type '%s' must be constrained to a single drive.  To do this, select the drive in the 'Allowable Drives' checklist.
da: Partitioner af typen "%s" skal begrænses til et enkelt drev. Dette gøres ved at vælge drevet i tjeklisten "Tilladte drev".

en: Passphrase
da: Adgangskode

en: Passphrase for encrypted device
da: Adgangskode til krypteret enhed

en: Password
da: Adgangskode

en: Password (confirm):
da: Adgangskode (bekræft):

en: Password Length
da: Adgangskodelængde

en: Password Mismatch
da: Adgangskode stemmer ikke

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Passwords do not match
da: Adgangskoder er ikke ens

en: Passwords don't match
da: Adgangskoder er ikke ens

en: Performing post-installation configuration
da: Udfører konfiguration af efterinstallation

en: Performing post-installation filesystem changes.  This may take several minutes.
da: Udfører filsystemændringer efter installationen.  Dette kan tage adskillige minutter.

en: Performing post-upgrade configuration
da: Udfører konfiguration af efteropgradering

en: Persian
da: Persisk

en: Physical Volumes to _Use:
da: Fysiske, logiske drev der skal _bruges:

en: Pick a root password. You must type it twice to ensure you know it and do not make a typing mistake.
da: Vælg en administrator-adgangskode (root). Du skal skrive det to gange for at sikre, at du ved, hvad det er og ikke får tastet forkert.

en: Please enter a logical volume name.
da: Indtast et logisk drevnavn.

en: Please enter a volume group name.
da: Indtast et logisk drevgruppenavn.

en: Please enter an NFS server and path.
da: Indtast en NFS-server og -sti.

en: Please enter any parameters which you wish to pass to the %s module separated by spaces.  If you don't know what parameters to supply, skip this screen by pressing the "OK" button.
da: Angiv alle parametre som du vil sende til modulet %s, adskilt af mellemrum. Hvis du ikke ved, hvilke parametre du bør angive kan du springe over denne skærm ved at trykke på knappen "O.k.".

en: Please enter the URL containing the %s installation image on your server.
da: Indtast venligst URL'en som indeholder %s installationsaftrykket på din server.

en: Please manually connect your vnc client to %s to begin the install.
da: Forbind din vnc-klient manuelt til %s for at påbegynde installationen.

en: Please manually connect your vnc client to begin the install.
da: Forbind din vnc-klient manuelt for at påbegynde installationen.

en: Please name this computer.  The hostname identifies the computer on a network.
da: Giv denne computer et navn.  Værtsnavnet identificerer computeren på et netværk.

en: Please provide the configuration information for this software repository.
da: Angiv konfigurationsinformation for dette pakkearkiv.

en: Please reboot to use the installed system.
da: Genstart venligst for at bruge det installerede system.

en: Please select any additional repositories that you want to use for software installation.
da: Vælg yderligere pakkearkiver, du vil bruge til installation af programmer.

en: Please select the driver below which you wish to load.  If it does not appear and you have a driver disk, press F2.
da: Vælg nedenfor, den driver du vil indlæse. Hvis den ikke vises her og du har en driverdisk, tryk F2.

en: Please select the network interface which is connected to
    your FCoE switch.
da: Vælg den netværksgrænseflade som er forbundet til din
    FCoE-switch.

en: Please shutdown to use the installed system.
da: Luk venligst ned for at bruge det installerede system.

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Portuguese(Brazilian)
da: Portugisisk (Brasiliansk)

en: Post Installation
da: Efterinstallation

en: Post Upgrade
da: Efteropgradering

en: Post-Installation
da: Efter-installation

en: Pre-Installation
da: Før-installation

en: Prefix must be between 1 and 32 for IPv4 networks or between 1 and 128 for IPv6 networks
da: Præfiks skal være mellem 1 og 32 for IPv4-netværk eller mellem 1 og 128 for IPv6-netværk

en: Preparing to install
da: Forbereder til installation

en: Preparing transaction from installation source
da: Forbereder overførsel fra installationskilde

en: Press <enter> for a shell
da: Tryk <Enter> for at få en skal

en: Proceed with upgrade?
da: Vil du fortsætte opgraderingen?

en: Proxy U_RL (host:port)
da: Proxy-UR_L (vært:port)

en: Proxy pass_word
da: Proxyad_gangskode

en: Proxy u_sername
da: Proxyb_rugernavn

en: RAID Device
da: RAID-enhed

en: RAID Devices
da: RAID-enheder

en: RAID _Device:
da: RAID-_enhed:

en: RAID _Level:
da: RAID-_niveau:

en: RAM detected (MB):
da: Fundne RAM (MB):

en: Re_boot
da: _Genstart

en: Re_set
da: Nul_stil

en: Re_view and modify partitioning layout
da: _Vis og redigér partitioneringslayout

en: Read-Only
da: Skrivebeskyttet

en: Reading anaconda updates
da: Læser anaconda-opdateringer

en: Reading driver disk
da: Læser driverdisk

en: Reboo_t
da: _Genstart

en: Reboot
da: Genstart

en: Reboot system
da: Genstart system

en: Reboot?
da: Genstart?

en: Recent kernels (2.4 or newer) need significantly more swap than older kernels, up to twice the amount of RAM on the system.  You currently have %dMB of swap configured, but you may create additional swap space on one of your file systems now.
da: Nyere kerner (2.4 eller nyere) kræver betydeligt mere swap end ældre kerner, op til det dobbelte swapplads som den mængde RAM, systemet har. Du har konfigureret %d MB swap, men du kan oprette mere swapplads på et af dine filsystemer nu.

en: Reinstall System
da: Geninstallér system

en: Replace existing Linux system
da: Erstat eksisterende Linux-system

en: Repository %r is missing name in configuration, using id
da: Pakkearkiv %r mangler navn i konfigurationen, bruger id

en: Repository _URL
da: _URL til pakkearkiv

en: Repository editing is not available in text mode.
da: Redigering af pakkearkiv er ikke tilgængelig i teksttilstand.

en: Requested password contains non-ASCII characters, which are not allowed.
da: Den forespurgte adgangskode indeholder ikke-ASCII-tegn, som ikke er tilladt.

en: Required Install Media
da: Nødvendige installationsmedier

en: Rescue
da: Red

en: Rescue Method
da: Redningsmetode

en: Rescue Mode
da: Redningstilstand

en: Resize Device Error
da: Fejl ved ændring af størrelsen på enhed

en: Resize FileSystem Error
da: Fejl ved ændring af størrelse på filsystem

en: Resizing
da: Ændrer størrelse

en: Resizing Failed
da: Kunne ikke ændre størrelse

en: Resizing filesystem on %s
da: Ændrer størrelse på %s-filsystem

en: Retrieving
da: Henter

en: Retrieving installation information for %s.
da: Modtager installationsinformation til %s.

en: Retrieving installation information.
da: Modtager installationsinformation.

en: Retry
da: Prøv igen

en: Retrying
da: Forsøger igen

en: Retrying download.
da: Forsøger at hente igen.

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Root Password
da: Administrator-adgangskode (root)

en: Root Password:
da: Administrator-adgangskode:

en: Root _Password:
da: Administrator-_adgangskode:

en: Running anaconda %s, the %s rescue mode - please wait.
da: Kører anaconda %s, %s-redningstilstanden - vent venligst.

en: Running anaconda %s, the %s system installer - please wait.
da: Kører anaconda %s, %s-systeminstallationen - vent venligst.

en: Running anaconda via telnet.
da: Kører anaconda via telnet.

en: Running post-installation scripts
da: Kører efter-installationsskripter

en: Running pre-installation scripts
da: Kører før-installationsskripter

en: Running...
da: Kører...

en: Russian
da: Russisk

en: Saving Screenshot
da: Gemmer skærmbillede

en: Scanning
da: Skanner

en: Scanning iSCSI nodes
da: Indlæser iSCSI-knuder

en: Screenshots Copied
da: Skærmbilleder kopieret

en: Scriptlet Failure
da: Fejl med scriptlet

en: Second BIOS drive:
da: Andet BIOS-drev:

en: Seconds:
da: Sekunder:

en: Select 'Yes' to continue and format these partitions, or 'No' to go back and change these settings.
da: Vælg "Ja" for at fortsætte og formatere disse partitioner, eller "Nej" for at gå tilbage og ændre disse indstillinger.

en: Select A Directory
da: Vælg et katalog

en: Select Device Driver to Load
da: Vælg enhedsdriver til indlæsning

en: Select Partition
da: Vælg partition

en: Select driver
da: Vælg driver

en: Select driver disk image
da: Vælg driverdiskaftryk

en: Select the _partition to put the swap file on:
da: Vælg den _partition, swapfilen skal placeret på:

en: Select the file which is your driver disk image.
da: Vælg filen, som er dit driverdiskaftryk.

en: Serbian
da: Serbisk

en: Serbian(Latin)
da: Serbisk (Latinsk)

en: Setup Networking
da: Indstil netværk

en: Shutdown
da: Luk ned

en: Sinhala
da: Sinhalesisk

en: Size
    (MB)
da: Størrelse
    (MB)

en: Size (MB)
da: Størrelse (MB)

en: Size (MB):
da: Størrelse (MB):

en: Skip
da: Spring over

en: Skip boot loader updating
da: Spring opdatering af opstartsindlæser over

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Software Development
da: Softewareudvikling

en: Some of your software repositories require networking, but there was an error enabling the network on your system.
da: Nogen af dine pakkearkiver kræver netværksforbindelse, men der opstod en fejl ved aktivering af netværket på dit system.

en: Some packages associated with this group are not required to be installed but may provide additional functionality.  Please choose the packages which you would like to have installed.
da: Nogen pakker som er med i denne gruppe, er ikke nødvendige at installere, men kan tilbyde ekstra funktionalitet.  Vælg venligst de pakker, som du vil have installeret.

en: Spanish
da: Spansk

en: Specify optional module arguments
da: Angiv valgfrie modulargumenter

en: Starting VNC...
da: Starter VNC...

en: Starting graphical installation.
da: Starter grafisk installation.

en: Starting installation process
da: Starter installationsproces

en: Storage Activation Failed
da: Lagringsaktivering fejlede

en: Storing encryption keys
da: Gemmer krypteringsnøgler

en: Suggested size (MB):
da: Anbefalet størrelse (MB):

en: Swap file _size (MB):
da: _Størrelse på swapfil (MB):

en: Swap file size (MB):
da: Swapfilsstørrelse (MB):

en: Swedish
da: Svensk

en: System clock uses UTC
da: System-ur bruger UTC

en: System has problem
da: Systemet har problemer

en: System to Rescue
da: System som skal reddes

en: System to Upgrade
da: System som skal opgraderes

en: Test
da: Afprøv

en: Text mode provides a limited set of installation options.  It does not allow you to specify your own partitioning layout or package selections.  Would you like to use VNC mode instead?
da: Teksttilstand tilbyder et begrænset sæt af valgmuligheder under installationen.  Den giver dig ikke lov til at angive dit eget partitionslayout eller valg af pakker.  Vil du bruge VNC-tilstand istedet?

en: That directory could not be mounted from the server.
da: Dette katalog kunne ikke monteres fra serveren.

en: That directory does not seem to contain a %s installation image.
da: Det katalog ser ikke ud til at indeholde et %s installationsaftryk.

en: That's not the correct %s disc.
da: Dette er ikke den korrekte %s-disk.

en: The %s disc was not found in any of your CDROM drives. Please insert the %s disc and press %s to retry.
da: %s-cd-rommen blev ikke fundet i nogen af dine cd-rom-drev. Indsæt %s-cd'en og tryk på %s for at prøve igen.

en: The %s disc was not found in any of your drives. Please insert the %s disc and press %s to retry.
da: %s-cd-rommen blev ikke fundet i nogen af dine cd-rom-drev. Indsæt %s-cd'en og tryk på %s for at prøve igen.

en: The ISO image %s has a size which is not a multiple of 2048 bytes.  This may mean it was corrupted on transfer to this computer.
    
    It is recommended that you exit and abort your installation, but you can choose to continue if you think this is in error.
da: ISO-aftrykket %s har en størrelse som ikke er et multiplum af 2048 byte.  Dette kan betyde at det blev beskadiget under overførsel til denne maskine. 
    
    Det anbefales at du afbryder installationen og genstarter, men du kan dog vælge at fortsætte, hvis du mener at dette er en fejl.

en: The VNC server is now running.
da: VNC-serveren kører nu.

en: The boot partition must be within the first 4MB of the disk.
da: Opstartspartitionen skal være indenfor de første 4 MB af disken.

en: The default installation of %s includes a set of software applicable for general internet usage.  What additional tasks would you like your system to support?
da: Standardinstallationen af %s inkluderer et udvalg af software, som passer til generel internet brug. Hvilke yderligere opgaver ønsker du, at dit system skal understøtte?

en: The disk %s requires at least 1MB of free space at the beginning.
da: Disken %s kræver mindst 1MB fri plads på diskens begyndelse.

en: The file %s cannot be opened.  This is due to a missing file, a corrupt package or corrupt media.  Please verify your installation source.
    
    If you exit, your system will be left in an inconsistent state that will likely require reinstallation.
da: Filen %s kan ikke åbnes. Dette er på grund af en manglende fil eller måske en beskadiget pakke eller medie. Verificér din installationskilde.
    
    Hvis du afslutter, vil dit system være i en inkonsistent tilstand, som sandsynligvis vil kræve geninstallation.

en: The file systems of the Linux installation you have chosen to upgrade have already been mounted. You cannot go back past this point.
da: Filsystemerne på den Linux-installation, du har valgt at opgradere, er allerede monteret. Du kan ikke gå tilbage, til før dette punkt.

en: The following are directories which should instead be symbolic links, which will cause problems with the upgrade.  Please return them to their original state as symbolic links and restart the upgrade.
da: Følgende er kataloger, som i stedet burde være symbolske henvisninger, hvilket vil give problemer med opgraderingen. Ret dem tilbage til deres oprindelige tilstand som som symbolske henvisninger og genstart opgraderingen.

en: The following devices have been found on your system.
da: De følgende enheder er blevet fundet på dit system.

en: The following error occurred when mounting the file systems listed in /etc/fstab.  Please fix this problem and try to upgrade again.
    %s
da: Følgende fejl opstod ved montering af filsystemer vist i /etc/fstab.Ret venligst problemet og prøv at opgradere igen.
    %s

en: The following error occurred while setting up the repository:
    
    %s
da: Følgende fejl opstod ved indstilling af pakkearkiv:
    
    %s

en: The following error was found while parsing the kickstart configuration file:
    
    %s
da: Følgende fejl blev fundet under fortolkning af kickstart-konfigurationsfilen:
    
    %s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Please boot your Linux installation, let the file systems be checked and shut down cleanly to upgrade.
    %s
da: Et eller flere filsystemer på dit system blev ikke afmonteret korrekt. Genstart din Linux-installation, og lad filsystemerne blive tjekket og lukket ordentligt ned for at opgradere.
    %s

en: The following file systems for your Linux system were not unmounted cleanly.  Would you like to mount them anyway?
    %s
da: De følgende filsystemer på dit system blev ikke afmonteret korrekt. Vil du montere dem alligevel?
    %s

en: The following files are absolute symbolic links, which we do not support during an upgrade. Please change them to relative symbolic links and restart the upgrade.
da: De følgende filer er absolutte symbolske henvisninger, som vi ikke understøtter under en opgradering. Ret dem til relative symbolske henvisninger og genstart opgraderingen.

en: The following partitions were not deleted because they are in use:
    
    %s
da: Følgende partitioner blev ikke fjernet da de er i brug:
    
    %s

en: The following pre-existing partitions have been selected to be formatted, destroying all data.
da: Disse eksisterende partitioner er mærket til at blive formateret. Dette vil ødelægge alle data.

en: The following warnings exist with your requested partition scheme.
    
    %s
    
    Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
da: Følgende advarsler opstod med dit partitioneringsoplæg.
    
    %s
    
    Vil du fortsætte med det forespurgte partitioneringsoplæg?

en: The given location isn't a valid %s live CD to use as an installation source.
da: Det angivne sted er ikke en gyldig %s live-cd som kan bruges som installationskilde.

en: The image which was just tested has errors. This could be due to a corrupt download or a bad disc.  If applicable, please clean the disc and try again.  If this test continues to fail you should not continue the install.
da: Aftrykket som netop blev testet indeholder fejl. Måske dette kan skyldes en fejlagtig hentning eller en beskadiget skive. Prøv, om muligt, at rengøre skiven og forsøg igen. Hvis denne test fortsætter med at mislykkes bør du ikke fortsætte installationen.

en: The image which was just tested was successfully verified.  It should be OK to install from this media.  Note that not all media/drive errors can be detected by the media check.
da: Aftrykket som lige er testet, er verificeret med success.  Det burde være iorden at installere fra dette medie.  Bemærk at ikke alle medie/drev-fejl kan findes af dette medietjek.

en: The installation source given by device %s could not be found.  Please check your parameters and try again.
da: Installationskilden angivet af enhed %s kunne ikke blive fundet. Tjek venligst dine parametre og prøv igen.

en: The installer has tried to mount image #%s, but cannot find it on the hard drive.
    
    Please copy this image to the drive and click Retry.  Click Exit to abort the installation.
da: Installationsprogrammet har forsøgt at montere aftryk #%s, men kan ikke finde det på harddisken.
    
    Kopiér venligst dette aftryk til drevet og klik Forsøg igen.  Klik Afslut for at afbryde installationen.

en: The installer is unable to detect the boot loader currently in use on your system.
da: Installationsprogrammet kan ikke finde den opstartsindlæser, der er i brug på dit nuværende system.

en: The kickstart configuration file is missing required information that anaconda cannot prompt for.  Please add the following sections and try again:
    %s
da: Konfigurationsfilen til kickstart mangler nødvendig information, som anaconda ikke kan prompte for.  Tilføj venligst følgende sektioner og prøv igen:
    %s

en: The logical volume name "%s" is already in use. Please pick another.
da: Det logiske drevnavn "%s" er allerede i brug. Vælg et andet.

en: The mount point "%s" is in use. Please pick another.
da: Monteringspunktet "%s" er i brug. Vælg venligst et andet.

en: The mount point %s is invalid.  Mount points must start with '/' and cannot end with '/', and must contain printable characters and no spaces.
da: Monteringspunktet %s er ugyldigt. Monteringspunkter skal begynde med "/", og må ikke slutte med "/", og må kun indeholde udskrivbare tegn og ingen mellemrum.

en: The mount point %s must be on a linux file system.
da: Monteringspunktet %s skal være på et linux-filsystem.

en: The partitioning scheme you requested caused the following critical errors.
da: Partitioneringsoplægget, som du bad om, gav følgende kritiske fejl.

en: The partitioning scheme you requested generated the following warnings.
da: Partitioneringsoplægget, som du bad om, gav følgende advarsler.

en: The passphrase must be at least eight characters long.
da: Adgangskoden skal være på mindst otte tegn.

en: The passphrases you entered were different.  Please try again.
da: Adgangskoderne du indtastede var forskellige.  Prøv venligst igen.

en: The password must be at least six characters long.
da: Adgangskoden skal være på mindst seks tegn.

en: The passwords you entered were different.  Please try again.
da: Adgangskoderne du indtastede var forskellige. Prøv igen.

en: The passwords you entered were different. Please try again.
da: De to adgangskoder du indtastede var ikke ens. Prøv igen.

en: The physical extent size cannot be changed because otherwise the space required by the currently defined logical volumes will be increased to more than the available space.
da: Den fysiske størrelse kan ikke ændres, da pladsen ellers er påkrævet af de aktuelt definerede logiske drev, vil blive øget til mere end den tilgængelige plads.

en: The physical extent size cannot be changed because the resulting maximum logical volume size (%10.2f MB) is smaller than one or more of the currently defined logical volumes.
da: Størrelsen på det fysiske ydre kan ikke ændres da den resulterende maksimale logiske drevstørrelse (%10.2f MB) er mindre end én eller flere af de angivne logiske drev.

en: The repository %s has already been added.  Please choose a different repository name and URL.
da: Pakkearkivet %s er allerede blevet tilføjet. Vælg venligst et andet pakkearkivnavn og URL.

en: The requested size as entered is not a valid number greater than 0.
da: Den forespurgte størrelse som indtastet, er ikke et gyldigt tal større end 0.

en: The root account is used for administering the system.  Enter a password for the root user.
da: Administrator-kontoen (root) bliver brugt til at administrere systemet. Indtast en adgangskode til administrator-brugeren.

en: The root filesystem you created is not large enough for this live image (%.2f MB required).
da: Rod-filsystemet du oprettede er ikke stort nok til dette live-aftryk (%.2f MB nødvendigt).

en: The root for the previously installed system was not found.
da: Roden til det tidligere installerede system blev ikke fundet.

en: The root for the previously installed system was not found.  You can exit installer or backtrack to choose installation instead of upgrade.
da: Roden på det tidligere installerede system blev ikke fundet. Du kan afslutte installationsprogrammet og gå tilbage for at vælge installation istedet for opgradering.

en: The root password must be at least 6 characters long.
da: Administrator-adgangskoden (root) skal være mindst 6 tegn langt.

en: The root password must be at least six characters long.
da: Administrator-adgangskoden (root) skal være på mindst seks tegn.

en: The screenshots have been saved in the directory:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    You can access these when you reboot and login as root.
da: Skærmbillederne er blevet gemt i kataloget:
    
    	/root/anaconda-screenshots/
    
    Du kan få adgang til disse, når du genstarter og logger ind som administrator (root).

en: The storage configuration you have chosen has already been activated. You can no longer return to the disk editing screen. Would you like to continue with the installation process?
da: Lagringskonfigurationen som du har valgt er allerede blevet aktiveret. Du kan ikke længere gå tilbage til diskredigeringsskærmen. Vil du fortsætte med installationsprocessen?

en: The swap device:
    
         %s
    
    in your /etc/fstab file is currently in use as a software suspend device, which means your system is hibernating. If you are performing a new install, make sure the installer is set to format all swap devices.
da: Swapenheden:
    
         %s
    
    i din /etc/fstab-fil bruges i øjeblikket som en enhed for softwaresuspendering, hvilket indebærer at dit system er i hviletilstand. Hvis du er i gang med en ny installation bør du se til at installationsprogrammet er sat op til at formatere alle swappartitioner.

en: The swap device:
    
         %s
    
    in your /etc/fstab file is currently in use as a software suspend device, which means your system is hibernating. To perform an upgrade, please shut down your system rather than hibernating it.
da: Swapenheden:
    
         %s
    
    i din /etc/fstab-fil bruges i øjeblikket som en enhed for softwaresuspendering, hvilket betyder at dit system er i hviletilstand. For at lave en opgradering bør du lukke dit system ned i stedet for at sætte det i hviletilstand.

en: The swap device:
    
         %s
    
    is an old-style Linux swap partition.  If you want to use this device for swap space, you must reformat as a new-style Linux swap partition.
da: Swapenheden:
    
         %s
    
    er en gammeldags Linux swap-partition.  Hvis du vil bruge denne enhed som swap-plads, skal du reformatere den som en ny Linux swap-partition.

en: The swap file must be between 1 and 2000 MB in size.
da: Swapfilen skal være mellem 1 og 2000 MB stor.

en: The system will be rebooted now.
da: Systemet vil nu blive genstartet.

en: The system will now reboot.
da: Systemet vil nu genstarte.

en: The value you entered is not a valid number.
da: Den værdi, du angav, er ikke et gyldigt tal.

en: The volume group name "%s" is already in use. Please pick another.
da: Det logiske drevgruppenavn "%s" er allerede i brug. Vælg venligst et andet.

en: The z/IPL Boot Loader will be installed on your system after installation is complete. You can now enter any additional kernel and chandev parameters which your machine or your setup require.
da: Opstartsindlæseren z/IPL vil blive installeret på dit system efter at installationen er færdig. Du kan nu indtaste eventuelle yderligere kerne- og chandev-parametre som din maskine eller din konfiguration kræver.

en: The z/IPL Boot Loader will now be installed on your system.
    
    The root partition will be the one you selected previously in the partition setup.
    
    The kernel used to start the machine will be the one to be installed by default.
    
    If you wish to make changes later after the installation feel free to change the /etc/zipl.conf configuration file.
    
    You can now enter any additional kernel parameters which your machine or your setup may require.
da: Opstartsindlæseren z/IPL vil nu blive installeret på dit system.
    
    Rodpartitionen vil være den du valgte tidligere under partitionskonfigurationen.
    
    Kernen der bruges for at starte maskinen med, vil være den som installeres som standard.
    
    Hvis du vil lave ændringer senere efter installationen kan du redigere konfigurationsfilen /etc/zipl.conf.
    
    Du kan nu angive yderligere kerneparametre som din maskine eller din konfiguration kræver.

en: The z/IPL boot loader will be installed on your system.
da: z/IPL-opstartsindlæseren vil blive installeret på dit system.

en: There are multiple partitions on this device which could contain the driver disk image.  Which would you like to use?
da: Der er flere partitioner på denne enhed, som kan indeholde driverdiskaftrykket. Hvilken vil du bruge?

en: There are multiple partitions on this device which could contain the update disk image.  Which would you like to use?
da: Der er flere partitioner på denne enhed, der kan indeholde opdaterings-diskbilledet. Hvilket vil du bruge?

en: There is no room left in the volume group to create new logical volumes. To add a logical volume you must reduce the size of one or more of the currently existing logical volumes
da: Der er ingen plads ledig i den logiske drevgruppe til at oprette nye logiske drev. Før at tilføje et logisk drev skal du formindske størrelsen på ét eller flere af de nuværende logiske drev

en: There is not enough space on the device you selected for the swap partition.
da: Der er ikke plads nok til swappartitionen på den enhed, du valgte.

en: There seem to be one or more existing Linux installations on your system.
    
    Please choose one to upgrade, or select 'Reinstall System' to freshly install your system.
da: Der ser ud til at være en eller flere Linux-installationer på dit system.
    
    Vælg en der skal opgraderes, eller vælg "Geninstallerér system" for at installere dit system fra bunden af.

en: There was an error configuring your network interface.
da: Et fejl opstod ved konfigurering af netværksgrænsesnittet.

en: There was an error encountered while resizing the device %s.
da: En fejl opstod ved ændring af størrelse på enhed %s.

en: There was an error installing the bootloader.  The system may not be bootable.
da: Der opstod en fejl under installationen af opstartsindlæseren. Systemet kan muligvis ikke opstartes.

en: There was an error installing the live image to your hard drive.  This could be due to bad media.  Please verify your installation media.
    
    If you exit, your system will be left in an inconsistent state that will require reinstallation.
da: Der opstod en fejl ved installation af live-aftrykket til din harddisk.  Dette kan være på grund af et dårlige medie.  Verificér venligst dit installationsmedie.
    
    Hvis du afslutter, vil dit system blive efterladt i en inkonsistent tilstand, der vil kræve en geninstallation.

en: There was an error running your transaction for the following reason(s): %s.
da: Der opstod en fejl ved kørsel af din overførsel af følgende årsag(er): %s.

en: There was an error running your transaction for the following reason: %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af din overførsel af følgende årsag: %s

en: There were file conflicts when checking the packages to be installed:
    %s
da: Der er filkonflikter under kontrol af hvilke pakker der skal installeres:
    %s

en: Third BIOS drive:
da: Tredje BIOS-drev:

en: This boot target cannot be deleted because it is for the %s system you are about to install.
da: Dette opstartsmål kan ikke fjernes, da det er beregnet til det %s-system du er ved at installere.

en: This change in the value of the physical extent will require the sizes of the current logical volume requests to be rounded up in size to an integer multiple of the physical extent.
    
    This change will take effect immediately.
da: Denne ændring i værdien på den fysiske størrelse vil kræve at anmodningen om størrelsen på det aktuelle logiske drev afrundes opad i størrelse til en heltalsmultipel af den fysiske størrelse.
    
    Denne ændring vil træde i kraft med det samme.

en: This change in the value of the physical extent will waste substantial space on one or more of the physical volumes in the volume group.
da: Denne ændring i værdien på den fysiske størrelse vil smide betragtelige mængder plads væk på en eller flere af de fysiske, logiske drev i den logiske drevgruppe.

en: This device is already being used for another boot entry.
da: Denne enhed er allerede i brug for en anden opstartsindgang.

en: This device is an extended partition which contains logical partitions that cannot be deleted:
da: Denne enhed er en udvidet partition, som indeholder logiske partitioner der ikke kan slettes:

en: This device is part of a LVM volume group.
da: Denne enhed er en del af en logisk drevgruppe for LVM.

en: This device is part of a RAID device.
da: Denne enhed er en del af en RAID-enhed.

en: This device is part of the LVM volume group '%s'.
da: Denne enhed er en del af den logiske drevgruppe for LVM "%s".

en: This device is part of the RAID device %s.
da: Denne enhed er en del af RAID-enheden %s.

en: This is a global passphrase
da: Dette er en global adgangskode

en: This is the recommended option.
da: Dette er den anbefalede indstilling.

en: This label is already in use for another boot entry.
da: Denne etikette er allerede i brug til en anden opstartsindgang.

en: This mount point is invalid.  The %s directory must be on the / file system.
da: Dette monteringspunkt er ugyldigt. Kataloget %s skal være på /-filsystemet.

en: This option creates a new boot loader configuration.  If you wish to switch boot loaders, you should choose this.
da: Denne mulighed opretter en ny konfiguration til opstartsindlæseren. Hvis du ønsker at skifte opstartsindlæser, bør du vælge dette.

en: This option makes no changes to boot loader configuration.  If you are using a third party boot loader, you should choose this.
da: Denne indstilling laver ingen ændringer til konfigurationen af opstartsindlæseren. Hvis du bruger en tredje parts opstartsindlæser, bør du vælge dette.

en: This option performs a new install of SME Server.  All hard drives, including removable media, will be re-partitioned and formatted. Proceed? %s
da: Dette valg gennemfører en ny installation af SME server. Alle harddiske, inklusiv flytbare medier, vil blive re-partitioneret og formateret. Fortsæt? %s

en: This partition is holding the data for the hard drive install.
da: Denne partition indeholder dataene for harddiskinstallationen.

en: This partition is part of an inconsistent LVM Volume Group.
da: Denne partition er en del af en inkonsistent logisk drevgruppe for LVM.

en: This requires that you have an active network connection during the installation process.  Please configure a network interface.
da: Dette kræver at du har en fungerende netværksopkobling under installationsprocessen. Konfigurér venligst en netværksgrænseflade.

en: This will update your current boot loader.
da: Dette vil opdatere din nuværende opstartsindlæser.

en: Time Zone Selection
da: Valg af tidszone

en: To begin testing the media before installation press %s.
    
    Choose %s to skip the media test and start the installation.
da: Tryk %s for at begynde afprøvning af cd-medier før installationen.
    
    Vælg %s for at springe afprøvning af media over og starte installationen.

en: To use RAID you must first create at least two partitions of type 'software RAID'.  Then you can create a RAID device that can be formatted and mounted.
da: For at bruge RAID skal du først oprette mindst to partitioner af typen "software-RAID". Dernæst kan du oprette en RAID-enhed som kan formateres og monteres.

en: To use iSCSI disks, you must provide the address of your iSCSI target and the iSCSI initiator name you've configured for your host.
da: For at bruge iSCSI diske skal du angive adressen på dit iSCSI-mål og iSCSI-initiatorens navn som du har konfigureret for din maskine.

en: Too small
da: For lille

en: Total Space:
da: Plads ialt:

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: URL Setup
da: URL-opsætning

en: URL is a _mirror list
da: URL er en _filspejlsliste

en: URL must be either an ftp or http URL
da: URL skal enten være en ftp- eller http-URL

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Unable To Delete
da: Kan ikke fjerne

en: Unable To Edit
da: Kan ikke redigere

en: Unable to Start X
da: Kan ikke starte X

en: Unable to access the disc.
da: Kan ikke tilgå disken.

en: Unable to activate a networking device.  Networking will not be available in rescue mode.
da: Kunne ikke aktivere netværksenhed. Netværk vil ikke være tilgængelig i redningstilstand.

en: Unable to download the kickstart file.  Please modify the kickstart parameter below or press Cancel to proceed as an interactive installation.
da: Kunne ikke hente kickstart-filen. Redigér kickstart-parameteren nedenfor eller tryk Annuller for at fortsætte som en interaktiv installation.

en: Unable to download the updates image.  Please modify the updates location below or press Cancel to proceed without updates..
da: Kunne ikke hente kickstart-filen. Redigér opdateringernes placering nedenfor eller tryk Annullér for at fortsætte uden opdateringer..

en: Unable to find /bin/sh to execute!  Not starting shell
da: Kunne ikke finde /bin/sh til at køre!  Starter ikke skal

en: Unable to find any devices of the type needed for this installation type.  Would you like to manually select your driver or use a driver disk?
da: Kan ikke finde nogen enheder af den type som behøves for denne installationstype. Vil du vælge din driver manuelt eller bruge en driverdisk?

en: Unable to find image
da: Kunne ikke finde aftryk

en: Unable to find install image %s
da: Kunne ikke finde installationsaftryk %s

en: Unable to load title bar
da: Kunne ikke indlæse titellinjen

en: Unable to mount filesystem
da: Kan ikke montere filsystem

en: Unable to read group information from repositories.  This is a problem with the generation of your install tree.
da: Kan ikke læse gruppeinformation fra pakkearkiver.  Dette er et problem med oprettelsen af dit installationstræ.

en: Unable to read package metadata from repository.  This may be due to a missing repodata directory.  Please ensure that your repository has been correctly generated.
    
    %s
da: Kunne ikke læse metadata om pakke fra pakkearkiv. Dette kan være på grund af et manglende repodata-katalog. Vær sikker på at dit pakkearkiv er blevet genereret korrekt.
    
    %s

en: Unable to read package metadata. This may be due to a missing repodata directory.  Please ensure that your install tree has been correctly generated.
    
    %s
da: Kunne ikke læse metadata til pakke. Dette kan være på grund af et manglende repodata-katalog. Vær sikker på, om at dit installationstræ er blevet oprettet korrekt.
    
    %s

en: Unable to retrieve the install image.
da: Kunne ikke hente installationsaftrykket.

en: Uncategorized
da: Ukategoriseret

en: Unknown Device
da: Ukendt enhed

en: Unknown Linux system
da: Ukendt Linux-system

en: Unknown Url method %s
da: Ukendt URL-metode %s

en: Unknown driver disk kickstart source: %s
da: Ukendt kickstartkilde for driverdisk: %s

en: Unknown error processing %%ksappend lines: %s
da: Ukendt fejl ved behandling af %%ksappend linjer: %s

en: Unrecoverable Error
da: Uløselig fejl

en: Update Disk Source
da: Kilde til opdateringsdisk

en: Update boot loader configuration
da: Opdatér konfiguration af opstartsindlæser

en: Updates
da: Opdateringer

en: Updates Disk
da: Opdateringsdisk

en: Upgrade Boot Loader Configuration
da: Opgradér konfiguration af opstartsindlæser

en: Upgrade Examine
da: Opgraderingsundersøgelse

en: Upgrade Swap Partition
da: Opgradér swappartition

en: Upgrade existing "%s" system
da: Opgrader eksisterende "%s" system

en: Upgrade root not found
da: Opgraderingsrod ikke fundet

en: Upgrading %s
da: Opgraderer %s

en: Use a driver disk
da: Brug en driverdisk

en: Use entire drive
da: Brug hele drevet

en: Use free space
da: Brug ledig plads

en: Use text mode
da: Brug teksttilstand

en: Used Space:
da: Brugt plads:

en: VNC Configuration
da: VNC-opsætning

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Volume Group Name:
da: Navn på logisk drevgruppe:

en: Volume to Shrink
da: Logisk drev der skal formindskes

en: Waiting for NetworkManager
da: Venter på NetworkManager

en: Waiting for NetworkManager to configure %s.
da: Venter på at NetworkManager konfigurerer %s.

en: Waiting for telnet connection.
da: Venter på telnet-forbindelse.

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning! This is pre-release software!
da: Advarsel! Dette er før-udgivelsessoftware!

en: Warning: %s.
da: Advarsel: %s.

en: Warnings During Automatic Partitioning
da: Advarsler under automatisk partitionering

en: Weak Password
da: Svag adgangskode

en: Web Server
da: Webserver

en: Welcome to %s
da: Velkommen til %s

en: Welcome to %s for %s
da: Velkommen til %s for %s

en: Welcome to %s for %s - Rescue Mode
da: Velkommen til %s for %s - redningstilstand

en: Welcome to %s!
da: Velkommen til %s!

en: Welsh
da: Walisisk

en: What language would you like to use during the installation process?
da: Hvilket sprog ønsker du at benytte under installationsprocessen?

en: What partition and directory on that partition holds the installation image for %s?  If you don't see the disk drive you're using listed here, press F2 to configure additional devices.
da: Hvilken partition og hvilket katalog på denne partition indeholder billederne for %s? Hvis du ikke kan se det diskdrev du bruger vist her, så tryk på F2 for at konfigurere yderligere enheder.

en: What type of keyboard do you have?
da: Hvilken slags tastatur har du?

en: What type of media contains the installation image?
da: Hvilken type medie befinder installationsaftrykket sig på?

en: What type of media contains the rescue image?
da: Hvilken type medie befinder redningsbilledet sig på?

en: What would you like to do?
da: Hvad vil du gøre?

en: When finished please exit from the shell and your system will reboot.
da: Når du er færdig, afslut da skallen og dit system vil genstarte.

en: Where would you like to install the boot loader for your system?
da: Hvor vil du installere opstartsindlæseren til dit system?

en: Which device holds the root partition of your installation?
da: Hvilken enhed indeholder din installations rodpartition?

en: Which drive(s) do you want to use for this installation?
da: Hvilke drev vil du bruge til denne installation?

en: Which model keyboard is attached to this computer?
da: Hvilken tastaturtype er forbundet til denne maskine?

en: Which partition would you like to shrink to make room for your installation?
da: Hvilken partition vil du formindske, for at gøre plads til din installation?

en: Will try to connect again in 15 seconds...
da: Forsøger igen om 15 sekunder...

en: Would you like to continue with the upgrade?
da: Vil du fortsætte med opgraderingen?

en: Would you like to continue with your requested partitioning scheme?
da: Vil du fortsætte med dit forespurgte partitionsoplæg?

en: Would you like to perform a checksum test of the ISO image:
    
       %s?
da: Vil du at udføre en test af tjeksum på ISO-aftrykket:
    
       %s?

en: Would you like to use VNC?
da: Vil du bruge VNC?

en: Writing storage configuration to disk
da: Skriv lagringskonfiguration til disk

en: Wrong Disc
da: Forkert disk

en: Wrong SME Server version found
da: Forkert SME server version fundet

en: Wrong SME server version
da: Forkert SME server verion

en: X was unable to start on your machine.  Would you like to start VNC to connect to this computer from another computer and perform a graphical install or continue with a text mode install?
da: X kunne ikke starte op på din maskine. Vil du starte VNC for at forbinde denne maskine fra en anden maskine og udføre en grafisk installation eller fortsætte med en tekstbaseret installation?

en: Yes
da: Ja

en: You appear to be upgrading from a system which is too old to upgrade to this version of %s.  Are you sure you wish to continue the upgrade process?
da: Det ser ud til at du opgraderer fra et system som er for gammelt til at opgradere til denne version af %s. Er du sikker på at du vil fortsætte opgraderingen?

en: You are about to delete a RAID device.
da: Du er i færd med at slette en RAID-enhed.

en: You are about to delete all partitions on the device '%s'.
da: Du er i færd med at slette alle partitioner på enheden "%s".

en: You are about to delete the %s partition.
da: Du er i færd med at slette partitionen %s.

en: You are about to delete the logical volume "%s".
da: Du er i færd med at slette det logiske drev "%s".

en: You are about to delete the volume group "%s".
    
    ALL logical volumes in this volume group will be lost!
da: Du er ved at fjerne den logiske drevgruppe "%s".
    
    ALLE logiske drev i denne logiske drevgruppe vil gå tabt!

en: You can further customize the software selection now, or after install via the software management application.
da: Du kan lave yderligere tilpasning af softwarevalget nu, eller efter installationen via programmet til softwarehåndtering.

en: You can identify the physical port for
da: Du kan identificere den fysiske port til

en: You cannot delete a partition of a LDL formatted DASD.
da: Du kan ikke fjerne en partition på en LDL-formateret DASD.

en: You cannot edit this device:
    
    %s
da: Du kan ikke redigere denne enhed:
    
    %s

en: You cannot remove this physical volume because otherwise the volume group will be too small to hold the currently defined logical volumes.
da: Du kan ikke fjerne dette fysiske, logiske drev, da den logiske drevgruppe ellers bliver for lille til at indeholde de aktuelt definerede logiske drev.

en: You do not have enough RAM to install %s on this machine.
da: Du har ikke RAM nok til at installere %s på denne maskine.

en: You do not have enough RAM to use the graphical installer.  Starting text mode.
da: Du har ikke nok RAM til at bruge det grafiske installationsprogram.  Starter i teksttilstand.

en: You don't have any Linux partitions.  Rebooting.
da: Du har ikke nogen Linux-partitioner.  Genstarter.

en: You don't have any Linux partitions. Press return to get a shell. The system will reboot automatically when you exit from the shell.
da: Du har ikke nogen Linux-partitioner. Tryk <Enter> for at gå til en skal. Computeren vil genstarte automatisk, når du afslutter skallen.

en: You don't seem to have any hard drives on your system! Would you like to configure additional devices?
da: Du ser ikke ud til at have nogen harddiske på dit system! Vil du gerne konfigurere yderligere enheder?

en: You have chosen to use a pre-existing partition for this installation without formatting it. We recommend that you format this partition to make sure files from a previous operating system installation do not cause problems with this installation of Linux. However, if this partition contains files that you need to keep, such as home directories, then continue without formatting this partition.
da: Du har valgt at bruge en allerede eksisterende partition, til denne installation, uden at formatere den. Vi anbefaler at du formaterer denne partition, således at filer fra en tidligere operativsystemsinstallation ikke forårsager problemer, med denne installation af Linux. Hvis denne partition indeholder filer som du vil beholde, som f.eks. hjemmekataloger, bør du dog fortsætte uden at formatere denne partition.

en: You have multiple devices which could serve as sources for a driver disk.  Which would you like to use?
da: Du har flere enheder som kan fungere som kilder for en driverdisk. Hvilken vil du bruge?

en: You have multiple devices which could serve as sources for an update disk.  Which would you like to use?
da: Du har flere enheder, som kan fungere som kilder for en opdateringsdisk. Hvilken vil du bruge?

en: You have multiple network devices on this system. Which would you like to install through?
da: Du har flere netværksenheder på dette system. Hvilken vil du bruge til at installere fra?

en: You have not created a /boot/efi partition.
da: Du har ikke oprettet en /boot/efi-partition.

en: You have not created a bootable partition.
da: Du har ikke oprettet en opstartsbar partition.

en: You have not defined a root partition (/), which is required for installation of %s to continue.
da: Du har ikke defineret en rod-partition (/). Dette skal gøres før installationen af %s kan fortsætte.

en: You have not specified a FCP LUN or the number is invalid.
da: Du har ikke angivet et FCP LUN, eller nummeret er ugyldigt.

en: You have not specified a device number or the number is invalid
da: Du har ikke angivet et enhedsnummer eller nummeret er ugyldigt

en: You have not specified a swap partition.  Although not strictly required in all cases, it will significantly improve performance for most installations.
da: Du har ikke angivet en swap-partition. Selv om det ikke er strengt nødvendigt i alle tilfælle, så vil det øge ydelsen for de fleste installationer.

en: You have not specified a swap partition.  Due to the amount of memory present, a swap partition is required to complete installation.
da: Du har ikke angivet en swap-partition.  På grund af mængden af tilstedeværende hukommelse, er en swap-partition påkrævet for at færdiggøre installationen.

en: You have not specified a worldwide port name or the name is invalid.
da: Du har ikke angivet et verdenskendt portnavn eller navnet er ugyldigt.

en: You have provided a weak password: %s
da: Du har angivet en svag adgangskode: %s

en: You have specified that the group '%s' should be installed. This group does not exist. Would you like to continue or abort this installation?
da: Du har angivet at gruppen "%s" skal installeres. Denne gruppe findes ikke. Vil du fortsætte eller afbryde denne installation?

en: You have specified that the package '%s' should be installed.  This package does not exist. Would you like to continue or abort this installation?
da: Du har angivet at pakken "%s" skal installeres.  Denne pakke findes ikke. Vil du fortsætte eller afbryde denne installation?

en: You must correct these errors before you continue your installation of %s.
da: Du skal rette disse fejl før, du fortsætter med installationen af %s.

en: You must enter a URL.
da: Du skal indtaste en URL.

en: You must enter a valid hostname for this computer.
da: Du skal indtaste et gyldigt værtsnavn for denne computer.

en: You must enter both a valid IPv4 address and a network mask or CIDR prefix.
da: Du skal indtaste både en gyldig IPv4-adresse og en netmaske eller et CIDR-præfiks.

en: You must enter both a valid IPv6 address and a CIDR prefix.
da: Du skal indtaste både en gyldig IPv6-adresse og et CIDR-præfiks.

en: You must enter the number of seconds as an integer between 1 and 30.
da: Du skal indtaste antallet af sekunder som et heltal mellem 1 og 30.

en: You must enter your root password and confirm it by typing it a second time to continue.
da: Du skal indtaste din administrator-adgangskode (root) og bekræfte den ved at indtaste den, endnu en gang, for at fortsætte.

en: You must first select a partition to delete.
da: Du skal først vælge en partition som skal fjernes.

en: You must have at least one software repository enabled to continue installation.
da: Du skal have mindst ét pakkearkiv aktiveret for at fortsætte installationen.

en: You must provide a repository name.
da: Du skal angive et navn på pakkearkivet.

en: You must provide an HTTP, HTTPS, or FTP URL to a proxy.
da: Du skal angive en HTTP-, HTTPS- eller FTP-URL til en proxy.

en: You must provide an HTTP, HTTPS, or FTP URL to a repository.
da: Du skal angive en HTTP-, HTTPS- eller FTP-URL til et pakkearkiv.

en: You must select at least one protocol (IPv4 or IPv6).
da: Du skal vælge mindst en protokol (IPv4 eller IPv6).

en: You must specify a label for the entry
da: Du skal vælge en etikette til indgangen

en: You need more space on the following file systems:
da: Du har brug for mere plads på følgende filsystem:

en: You need to select at least one hard drive to install %s.
da: Du skal vælge mindst en harddisk, for at installere %s.

en: You specified block device encryption should be enabled, but you have not supplied a passphrase. If you do not go back and provide a passphrase, block device encryption will be disabled.
da: Du angav at kryptering af blokenhed skulle aktiveres, men du har ikke angivet en adgangskode. Hvis du ikke går tilbage og angiver en adgangskode vil kryptering af blokenhed blive deaktiveret.

en: Your / partition does not match the the live image you are installing from.  It must be formatted as %s.
da: Din /-partition passer ikke med live-aftrykket, du installerer fra.  Den skal være formateret som %s.

en: Your boot loader password is shorter than six characters.  We recommend a longer boot loader password.
    
    Would you like to continue with this password?
da: Adgangskoden til opstartsindlæseren er kortere end seks tegn. Vi anbefaler en længere adgangskode til opstartsindlæseren.
    
    Vil du fortsætte med denne adgangskode?

en: Your installation source is set to a network location, but no netork devices were found on your system.  To avoid a network installation, boot with the full DVD, full CD set, or do not pass a repo= parameter that specifies a network source.
da: Din installationskilde er sat som en netværksplacering, men der blev ikke fundet nogen netværksenheder på dit system. For at undgå en netværksinstallation, opstart da med en fuld dvd eller et fuldt sæt af cd'er, eller undlad at indtaste repo=-parametret der angiver en netværkskilde.

en: Your root partition is less than 250 megabytes which is usually too small to install %s.
da: Din rod-partition er mindre end 250 megabyte og dette er normalt for lidt til at installere %s.

en: Your selected packages require %d MB of free space for installation, but you do not have enough available.  You can change your selections or exit the installer.
da: De pakker som du har valgt kræver %d MB fri plads til installationen, men du har ikke nok fri plads. Du kan ændre dine valg eller afslutte installationsprogrammet.

en: Your system %s is not upgradeable this to SME Server 9.x version
da: Dit system %s kan ikke opgraderes til denne SME Server 9.x version

en: Your system had dirty file systems which you chose not to mount.  Press return to get a shell from which you can fsck and mount your partitions.  The system will reboot automatically when you exit from the shell.
da: Dit system har urene filsystemer, som du har valgt ikke at montere. Tryk <Enter> for at få en skal, hvorfra du kan køre fsck og montere dine partitioner. Systemet vil genstarte automatisk, når du afslutter skallen.

en: Your system is mounted under the %s directory.
da: Dit system er monteret i kataloget %s.

en: Your system is not upgradeable using this version of SME server. The currently installed system is a %s bit version, but this version of SME server is a %s bit version.
da: Dit system kan ikke opgraderes med denne version af SME server. Det nuværende installerede system er en %s bits version, men denne version af SME server er en %s bits version.

en: Your system is not upgradeable. There is more than one SME server partition.
da: Dit system kan ikke opgraderes. Der er mere end én SME server partition.

en: Your system is upgradeable.
da: Dit system kan opgraderes.

en: Your system will now be rebooted...
da: Dit system vil nu blive genstartet...

en: _Abort
da: _Afbryd

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add FCoE Disk(s)
da: _Tilføj FCoE-disk(e)

en: _Add additional software repositories
da: _Tilføj flere pakkearkiver

en: _Add drive
da: _Tilføj drev

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Change device
da: _Skift enhed

en: _Confirm:
da: _Bekræft:

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: _Create new boot loader configuration
da: _Opret ny konfiguration af opstartsindlæser

en: _Customize now
da: _Tilpas nu

en: _Debug
da: _Fejlsøg

en: _Delete
da: _Slet

en: _Deselect
da: _Afmarkér

en: _Deselect all optional packages
da: _Afmarkér alle valgfrie pakker

en: _Details
da: _Detaljer

en: _Device
da: _Enhed

en: _Directory
da: _Katalog

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Eject
da: _Skub ud

en: _Encrypt
da: _Kryptér

en: _Encrypt system
da: _Kryptér system

en: _Exit
da: _Afslut

en: _Exit installer
da: _Afslut installationsprogram

en: _File Bug
da: _Indsend fejlrapport

en: _File System Type:
da: _Filsystemtype:

en: _Fixed size
da: _Fast størrelse

en: _Format
da: _Formatér

en: _Format as:
da: _Formatér som:

en: _Format partition?
da: _Formatér partition?

en: _Ignore
da: _Ignorér

en: _Ignore All
da: _Ignorér alle

en: _Install anyway
da: _Installér alligevel

en: _Install boot loader on /dev/%s.
da: _Installér opstartsindlæser på /dev/%s

en: _Label
da: _Etikette

en: _Logical Volume Name:
da: Navn på _logisk drev:

en: _Logical Volumes
da: _Logiske drev

en: _Modify Partition
da: _Redigér partition

en: _Modify repository
da: _Redigér pakkearkiv

en: _Mount Point:
da: _Monteringspunkt:

en: _Next
da: _Næste

en: _Optional packages
da: Valg_frie pakker

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Path
da: S_ti

en: _Physical Extent:
da: _Fysisk størrelse:

en: _RAID Members:
da: _RAID-medlemmer:

en: _Re-initialize
da: _Geninitialisér

en: _Reboot
da: _Genstart

en: _Resize
da: _Redigér størrelse

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: _Select
da: _Vælg

en: _Select all optional packages
da: _Vælg alle valgfrie pakker

en: _Shrink
da: _Formindsk

en: _Size (MB):
da: _Størrelse (MB):

en: _Skip boot loader updating
da: _Spring opdatering af opstartsindlæser over

en: _Update boot loader configuration
da: _Opdatér konfiguration af opstartsindlæser

en: _Use a boot loader password
da: _Brug adgangskode til opstartsindlæser

en: _Volume Group Name:
da: Navn på logisk _drevgruppe:

en: _Write changes to disk
da: _Skriv ændringer til disk

en: by flashing the LED lights for a number of seconds.  Enter a number between 1 and 30 to set the duration to flash the LED port lights.
da: ved at blinke med LED-lysende i antal sekunder.  Indtast et nummer mellem 1 og 30 for at sætte varigheden af blink med LED-portlysene.

en: default:LTR
da: standard:LTR

en: file conflicts
da: filkonflikter

en: filesystem configuration missing a type
da: filsystemskonfiguration mangler en type

en: iSCSI not available
da: iSCSI ikke tilgængelig

en: insufficient disk inodes
da: ikke tilstrækkeligt diskinoder

en: insufficient disk space
da: ikke tilstrækkeligt diskplads

en: loader has already been run.  Starting shell.
da: indlæseren har allerede været kørt. Starter skal.

en: older package(s)
da: ældre pakke(r)

en: package already installed
da: pakke er allerede installeret

en: package conflicts
da: pakkekonflikter

en: package for incorrect arch
da: pakke til forkert arkitektur

en: package for incorrect os
da: pakke til forkert operativsystem

en: required package
da: nødvendig pakke

en: vginfo failed for %s
da: vginfo fejlede for %s

en: z/IPL Boot Loader Configuration
da: Konfiguration af z/IPL-opstartsindlæser

en: z/IPL Configuration
da: z/IPL-konfiguration

en: zFCP device %s not found, not even in device ignore list.
da: zFCP-enhed %s ikke fundet, ikke engang på enhedsignoreringslisten.

en: zSeries machines can access industry-standard SCSI devices via Fibre Channel (FCP). You need to provide a 16 bit device number, a 64 bit World Wide Port Name (WWPN), and a 64 bit FCP LUN for each device.
da: zSeries-maskiner kan tilgå industristandard SCSI-enheder via Fiber-Kanal (FCP). Du skal opgive et 16-bit enhedsnummer, et 64-bit verdenskendt portnavn (WWPN) og et 64-bit FCP LUN for hver enhed.
